GeriDünya Barzani: Kerkük'te yönetim paylaşılsın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani: Kerkük'te yönetim paylaşılsın

Barzani: Kerkük'te yönetim paylaşılsın
refid:10088808 ilişkili resim dosyası

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkilisi Neçirvan Barzani, Kerkük'te kent yönetiminin paylaşılmasına hazır olduğunu söyledi.

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkilisi Neçirvan Barzani, Kerkük kentinde sadece Kürtlerin değil, Türkmenler, Araplar ve Asurilerin de yaşadığını belirterek, kendilerinin Kerkük'te kent yönetiminin paylaşılmasına hazır olduğunu söyledi.

Neçirvan Barzani, AA muhabirine verdiği demeçte, Türkiye'nin kendileri için çok önemli bir komşu olduğunu belirterek, Türkiye ile her yönden iyi ilişkiler kurmak istediklerini bildirdi.

Yakında petrol üretimlerinin artacağını, bu petrolü Türkiye üzerinden dünya piyasalarına ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Barzani, şöyle konuştu:

"Bizler Kürt bölgesinde yakın bir gelecekte daha fazla petrolü dışarıya göndermeye hazırlanıyoruz. Biz Bağdat'tan bu petrolü Irak'ın dışarıya gönderdiği petrol hattına katmak için talepte bulunduk. Ancak çıkan petrol bütün Irak'ın petrolüdür. Irak'ın bütçesinden yüzde 17'si bizimdir. Asıl isteğimiz, bu petrolü Türkiye üzerinden dış piyasalara göndermektir."

KERKÜK SORUNU

Barzani, Kerkük sorununa da değinerek, "sorunun kentin ekonomik ve idari paylaşımından kaynaklandığını" kaydetti.

Kerkük'ün doğal kaynaklarının bütün Iraklılara ait olduğunu, bunun Irak anayasasında belirtildiğini ifade eden Barzani, bu konuda tarafların endişesi olmaması gerektiğini kaydetti.

Barzani, "Kürt bölgesi olarak Kerkük'ün adil bir şekilde yönetilmesini istediklerini" belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kerkük bir Irak kentidir. Bu kentte yalnızca Kürtler yaşamıyor. Burada Kürtlerin yanında kardeş Türkmenler, Araplar ve Asuriler de yaşıyor. Ayrıca biz Kerkük'te kent yönetiminin paylaşılmasına da hazırız. 'Kürtler orayı tek başlarına idare ediyor' görüntüsü çizilmiş. Bu yanlış. Önce Kerkük'te adil bir idari dağılımı istiyoruz. Olursa Kürtler için daha iyi olur. Kürtler, Kerkük'te görev dağılımı bakımından mağdurdur. Kerkük, bütün tarafların bir arada yaşaması gereken bir kenttir ve bu sorunu çözmek için anayasa maddesi vardır. Bu madde uygulanırsa kentte sorun çözülür. Biz hiçbir şekilde Kerkük'te kargaşa yaratma niyetinde değiliz. Bizim umudumuz, Irak'ta herkesin barış ve huzur içinde yaşamasıdır."

TÜRK FİRMALARI

Barzani, daha önce Türk firmalarının müteahhit firma olarak geldiğini, ancak şimdi yatırım yapmaya başladığını bildirerek, "Bunu çok önemli ve olumlu bir adım olarak görüyorum. Türkiye, bizim için çok önemli bir ülke. Siyasi ve ekonomik bakımından iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Burada Türk şirketlerini görmeyi çok istiyoruz" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle