Dünya Barzani ile Talabani el sıkıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani ile Talabani el sıkıştı

Kuzey Iraklı Kürt liderler Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) başkanı Celal Talabani, 4 yıl sonra ve aralarında sık sık patlak veren kanlı çatışmaların ardından önceki gün Washington'da biraraya gelerek el sıkıştılar.

Washington'un, her iki grup arasındaki anlaşmazlıkları çözme yönündeki çabası çerçevesinde düzenlenen ve Kürt liderleri biraraya getiren toplantı 3 saat kadar sürdü. ABD Dışişleri Bakan Yardımcıları Martin Indyk ile David Welch, iki taraf arasında uzlaşma sağlanması yönünde büyük çaba harcadılar.

Toplantılarla ilgili olarak bilgi veren ABD'li bir yetkili, Barzani-Talabani buluşmasını ‘‘sıcak’’ diye nitelerken, henüz arzu edilen sonuçların alınamadığını söyledi. Amerikalı yetkili, her iki liderden özellikle Saddam rejimine karşı birlik içinde olmalarını istediklerini ve İran'ın bölgedeki etkinliğine kesinlikle karşı çıktıklarını belirtti. Aynı yetkili, Washington'daki toplantıların amacının tıkanan Ankara Süreci'ni yeniden canlandırmak olduğunu da ifade etti.

Amerikalı yetkili, ABD yönetiminin bölücü terör örgütü PKK'ya ve bölgedeki varlığına karşı olduğunu ve bunu her iki lidere bir kez daha ilettiklerini de vurgulayarak, ‘‘IKDP ve IKYB'nin de PKK ile sorunları bulunuyor’’ dedi, ancak ayrıntılara giremeyeceğini ifade etti. Bir süredir Washington'da bulunan Mesud Barzani ile Celal Talabani, üst-düzeyli Amerikalı yetkililerle ayrı ayrı çeşitli görüşmelerde bulundular. ABD Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleştirilen görüşmelerin bazılarına Kuzey Irak'ta kalıcı barışın sağlanmasını hedef alan Ankara Süreci'nin önde gelen aktörleri olan Türkiye ve İngiltere'nin temsilcileri de katıldı. Çeşitli kaynaklar, taraflar arasında ve en azından ilke bazında bir anlayışın doğduğunun altını çiziyorlar.

ABD yönetiminin Barzani ve Talabani arasındaki sorunların çözümüne ilişkin yoğun çabaları, Washington'un, Bağdat'taki Saddam rejimine karşı güçlü Irak muhalefetinin oluşturulması çabalarının bir parçası olarak da değerlendiriliyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle