GeriDünya Barzani diyalog sürecinden memnun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani diyalog sürecinden memnun

KUZEY Irak Bölgesel Kürt hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye ile diyalog sürecinin başlamasının kendilerini çok sevindirdiğini belirterek, “Bu diyalog sürecinin başlaması için ön koşul olarak terör örgütü olarak ilan etmemizle ilgili talep gelmedi” dedi.

Erbil'deki Başbakanlık konutunda İngiltere'nin dış ilişkilerinden sorumlu Devlet Bakanı Bil Ramil ile birlikte basın toplantısı düzenleyen bölgesel kürt hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, gazetecilerin Türkiye ile başlattıkları diyalog ile ilgili sorularını yanıtladı. Türkiye'nin kendileri için önemli bir ülke olduğunu dile getiren Barzani, “İlişkilerini sadece askeri ve istiharat boyutu olarak görmediklerini, Türkiye ile daha geniş bir ilişki arz ettiklerini söyledi.

Türkiye ile ilişkilerde, sevindirici ve pozitif adımlar atıldığını belirten Barzani, “İlişkilerin normalleşmesi amacıyla sevindirici adımlar atılmıştır. Bugün Mesut Barzani Bağdat'ta, Türk heyeti ile görüştü. Biz bundan mutluluk duyuyoruz ve önemsiyoruz. Türkiye, bizim için çok önemli bir ülke. Bizim topraklarımızdan ne Türkiye'ye, ne de herhangi bir komşumuza askeri bir saldırı olmasını istemiyoruz. Bu sorunun çözümü için askeri yolların dışındaki çözümleri de destekliyoruz. Bizim bir prensibimiz var ve ona bağlıyız. Bizim topraklarımız komşularımıza karşı kullanılmasın” dedi.

Barzani, bir gazetecinin, “Türkiye dilayog sürecini başlatmak için PKK'yı terörist örgüt olarak ilan etmenizi istedi mi? sorusuna Barzani, “Türkiye diyalog sürecinin ön koşulu olarak PKK'yı terörist örgüt ilan etmemiz ile ilgili bir şart koşmadı. Türkiye'den, şu ana kadar resmi bir talep de gelmedi” diye cevapladı. Türkiye'de bazı gazetelerde kendisinin Ankara’ya davet edildiği ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açacağı Erbil Havaalanı ilgili haberlerin asılsız olduğunu belirten Barzani, “Benim Türkiye'ye gitmemle ilgili resmi olarak bir durum söz konusu değildir.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de buraya geleceği ile ilgili birşey de yoktur” diye konuştu.

İngilterenin Dış İlişkilerinden sorumlu Devlet Bakanı Bil Ramil ise, İngiltere olarak Türkiye ile Kuzey Irak arasında başlayan bu diyaloğu desteklediklerini ve bundan mutluluk duyduklarını belirterek, “PKK, buradan Türkiye'ye saldırmış, biz inanıyoruz ki, bölgesel Kürt hükümeti onlara şimdiye kadar kesinlikle destek sağlamamıştır ve saldırılardanda mutluluk duymamıştır” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle