Dünya Haberleri

DÜNYA

  Barzani’den Sincar’da zafer konuşması

  Hürriyet Haber
  22.12.2014 - 01:10 | Son Güncelleme:

  IKBY Başkanı Mesut Barzani, Peşmerge’nin IŞİD kuşatmasını kırdığı Şengal Dağı’ndaki asker ve Ezidileri ziyaret etti. Barzani, “Bu tarihi bir zaferdir” dedi.

  IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, IŞİD kuşatmasının kırıldığı Şengal (Sincar) Dağı’ndaki Peşmerge’yi ve Ezidileri ziyaret etti. Peşmerge komutanlarıyla bir araya gelerek son durum hakkında bilgi alan Barzani, daha sonra dağın tepesinde düzenlediği basın toplantısında, “Sincar Dağı üzerindeki IŞİD kuşatmasının tamamen kırıldığını” belirterek, “Şengal Dağı’nın tepesinde Kürdistan halkına müjdeyi veriyorum. Herkesten önce Ezidi kardeşlerimi kutluyorum. Peşmergeler, 24 saatte Rabia-Şengal ve Zummar-Şengal yolunda Şengal Dağı’na ulaşmayı başardı. Bu tarihi bir zaferdir. Bu dağın tepesinde kahraman Peşmergelere ve desteğini esirgemeyen Kürdistan halkına selamlarımı gönderiyorum” dedi.

  Sincar, IŞİD’in Irak’taki üssü haline gelen Musul ile Suriye’de işgal ettiği topraklar arasındaki bağlantıda önemli yer tutuyor. Barzani, Peşmerge’nin Bağdat Yönetimi’nin Musul’u geri almak için başlatması muhtemel operasyona da destek verebileceğini söyledi. Barzani; “Irak Başkanı Haydar el-İbadi, beni arayarak Peşmergelerin ortaya koyduğu kahramanlık için tebriklerini iletti. Merkezi hükümetin yetkilileriyle istişare halindeyiz. IŞİD’in bu kadar kolay bir şekilde dağılacağını ön görmedik. Peşmergeler, kahramanlık sergileyerek IŞİD’e gereken dersi verdi. Güvenlik güçlerimiz IŞİD’i bölgemizden temizliyor. Savaş uzun sürecektir. IŞİD kırılması, terör örgütünün tamamıyla yok olduğu anlamına gelmiyor. Başka yerlerde saldırıya geçebilirler. Kürtler, topraklarımızı her zaman korumaya devam edeceğiz. Bu teröristlerin elinde hiçbir vatan toprağımızı bırakmayacağız. Musul’u kurtarmak için gereken desteği vermeye hazırız.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı