GeriDünya Barzani ABD'den dostluk mesajı gönderdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani ABD'den dostluk mesajı gönderdi

Washington'da bulunan Irak'ın kuzeyindeki yerel Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani, Türkiye'ye dostluk mesajı gönderdiğini söyledi.

Yerel Kürt yönetiminin Washington'daki temsilciliğinin bir otelde şahsına verdiği resepsiyonda Barzani, küçük bir grup gazeteciye, "Türkiye'ye dostluk mesajı gönderiyorum" dedi.

Barzani, resepsiyondaki konuşmasında da, ABD'ye "Irak'ı diktatörlükten kurtardığı için" teşekkür ederek, "komşularla en iyi ilişkileri sağlamak için çalışıyoruz" diye konuştu.

Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimin Washington temsilcisi Kubat Talabani de, AA'ya açıklamasında, "Türkiye ile ilişkilerimizin güçlendirilmesi ve bölgemizde barış ve istikrar sağlayacak çözümleri aramak için çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

Resepsiyona, Irak savaşının mimarlarından eski Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, ABD'nin eski Bağdat Büyükelçisi ve şimdiki BM Daimi Temsilcisi Zalmay Halilzad, Irak'taki eski geçici koalisyon yönetiminin başı Paul Bremer ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin geçen yıllarda Washington'u sarsan bir CIA ajanının kimliğinin medyaya sızdırılması skandalında yalan ifade vermekten suçlu bulunan eski başdanışmanı Lewis Libby katıldı.

ABD yönetiminin halen görevdeki üst düzey yetkililerinin resepsiyonda yer almadığı görüldü. Barzani, daha önce ABD Başkanı George W. Bush ile Beyaz Saray'da görüşmüştü. Bu görüşmede ve Barzani'nin diğer Washington temaslarında terör örgütü PKK sorununun da ele alındığı bildirildi.

Barzani, bir gün önce de Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Dışişleri Bakanı Condolezza Rice ile bir araya gelmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle