Dünya Barış, tarihi sorumluluğumuz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barış, tarihi sorumluluğumuz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, ‘‘Yeni yıl sebebiyle kendim ve Yunanistan hükümeti adına, her iki ülkenin menfaatine olacak şekilde işbirliğimizi geliştirmemiz ve dost Türk halkının ilerlemesi ve refahı için en iyi dileklerimi sunarım’’ dedi.

Papandreu'nun ‘Türkiye’ye yeni yıl mesajı', Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nce yayımlanan ‘Yunanistan’ gazetesinde yer aldı. İki ülkenin ilişkisini gölgeleyen tansiyonu düşürmek, karşılıklı güveni artırmak ve yeni işbirliği çerçevesi yaratmak için geçen yıllarda çok çalıştıklarını belirten Papandreu, mesajında şunları söyledi:

‘‘Çok yol aldık ve daha da ötesi, halklarımız bu politikayı kucaklayarak kendi inisiyatifleriyle daha ileri götürdüler. Daha yapacak çok şey var, ama bunu yapacak iradeye sahibiz. Her iki ülke hükümetlerinin, gelecek kuşaklara geçmişin güvensizliklerinden ve sürtüşmelerinden uzak, barış içinde bir geleceği şekillendirmek için tarihi sorumluluğu vardır. İstikrar, ekonomik gelişme ve daha geniş Balkanlar ve Güneydoğu Akdeniz Bölgesi'ndeki güvenlik, Yunan-Türk ilişkilerinin gidişatıyla yakından bağlantılıdır.’’

Papandreu, Kıbrıs konusuna da değinerek, ‘‘Önümüzde açılan yeni perspektifleri en iyi şekilde değerlendirmek ve yeni zorlukları olumlu ve yapıcı bir şekilde ele almak zorundayız’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle