Dünya Haberleri

DÜNYA

  Barış reytingi

  Hürriyet Haber
  05.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye ile Yunanistan arasındaki barış rüzgarları hem Simitis hükümetine hem de Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'ya yaradı. Halkın büyük çoğunluğunun yumuşama politikasını ve mimarı Papandreu'yu desteklediğini gören Simitis erken seçim kararı aldı.

  TÜRKİYE ile barış politikası Simitis Hükümeti ve özellikle de, yumuşamanan Atina'daki mimarı Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'yu büyük puan kazandırdı.

  İktidardaki Pasok partisinin gizli olarak yaptırdığı son kamuoyu yoklaması, Yunan halkının üçte ikisinin Türkiye ile barış politikasını desteklediğini ortaya koydu. Bu rüzgardan faydalanmak isteyen Kostas Simitis de Eylül ayında yapılacak genel seçimleri erkene, 9 Nisan'a aldı.

  Partinin yaptırdığı ikinci kamuoyu yoklaması ise, yumuşama politikasının İsmail Cem ile mimarı olan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun ülkenin en popüler politikacısı olduğunu gösterdi.

  Türkiye ile barış politikası uygulayan Simitis hükümeti, dün bir yandan 12 yıl sonra ilk kez Yunanistan'ı resmen ziyaret eden bir Türk Dışişleri Bakanı'nı bir yandan da Türk medya dünyasının önde gelen 40 gazetecisini ağırladı.

  Avrupa Para Birliği'ne girişi garanti altına aldıktan sonra, Türkiye ile barış politikasını başlatan ve kamuoyundan büyük destek alan Kostas Simitis, dün Türk gazetecileri için Başbakanlık konutu'nda bir resepsiyon verdi. Simitis, Türk gazetecilerle buluşmasına Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile geldi ve herkesle tek tek sohbet ederek şakalaştı. Simitis'in gazetecilerle sohbeti sırasında en hararetli konu, Yunanistan'da yapılacak erken seçimlerdi. Yunan başbakanı resepsiyondan bir saat önce seçim tarihiri açıkladığı için Simitis'e yönelik sorular seçimle hep ilgiliydi.

  Simitis, bu sohbet sırasında Yunan basınının son dakikaya kadar seçim tarihini kestiremediğini söyledi. Yunan Başbakanı, daha sonra Türk gazetecilere hitaben bir konuşma yaptı ve Türkiye ile Yunanistan'ın artık dostluk ilişkileri kurması çağrısı yaptı. Simitis, Türk ve Yunan halklarının birbirini daha iyi tanıması gerektiğini, bölgede buna ihtiyaç olduğunu söyledi.

  Medyanın iki halk arasında dostluk ya da düşmanlık yaratabileceğini vurgulayan Simitis, ‘Düşmanlık yaratmayalım. Kuşkuları ve endişeleri değil, güveni geliştirelim’ dedi. Yunanistan'ın Türkiye ile işbirliği yapmak ve dostluk kurmak istediğini söyleyen Yunan başbakanı, ilişkilerin normalizasyonunun iki ülke yararına olduğuna dikkat çekti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı