Dünya Barış ozanları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barış ozanları

Kıbrıslı Rum ve Türkler'den oluşan Poetz4Peace isimli karma grubun 17 parçalık ‘‘A Pair of Olive Leaves’’ isimli albümü büyük ilgi görmeye başladı. İki kültürün bir arada yaşayabileceği mesajını vermek için Türk halk sazları ve Yunan buzukisini hiphop ritmleriyle harmanlayan ‘‘Down by the Green Line’’ Avrupa radyolarından sonra ABD'de çalmaya başlayacak.

Grubun San Francisco'daki yapımcısı Steffan Franz, ‘‘Sesimizi duyurup, insanların dikkatini çekmek istiyoruz’’ diyor. Franz, ‘‘dünyanın hiçbir yerinde Türk halk müziği ile Yunan buzukisinin hiphop ritmleriyle bir araya getirildiği bir yapıt bulacağınızı sanmıyorum’’ diye devam ediyor.

‘‘A Pair of Olive Leaves’’ (Bir çift zeytin yaprağı) isimli albümün amacının Kıbrıslıların birlikte yaşayıp, birlikte çalışabileceğini dünyaya kanıtlamak olduğu belirtiliyor. Grubun solisti Haji Mike, ‘‘29 yıldır kendi kendimize konuşuyoruz, birbirimizle değil’’ diyor.

17 parçadan oluşan albüm, üç yıl süren bir çalışma sonucunda oluşmuş. Albümün ilk hazırlıkları iki toplumun birbiriyle görüşmesinin kolay olmadığı günlerde internet üzerinden başlamış. Franz, ‘‘İnternet olmasaydı bu proje asla gerçekleşmezdi, ancak insani bir proje olması için yüz yüze gelmememiz gerekiyordu’’ diyor.

Nisan ayında KKTC'nin sınırda geçişleri kolaylaştırması projeye de hız vermiş. Haji Mike, ‘‘Nisan ayındaki olaylar, Kıbrıslı Türklere, Rumların boynuzları olmadığını gösterdi, ya da aksi’’ dedi.

Seyahat yasağı sürdüğü dönemlerde Kıbrıslı ozan Zeki Ali'nin proje için güneye grup üyeleriyle görüşmeye gitmesine izin verilmemiş. Söz yazarı ve ozan Zeki Ali, ‘‘Nefret ve tarihi beyin yıkamadan uzaklaşma girişimine destek olmak istiyoruz’’ diye konuşuyor.

SIRADA OPRAH WİNFREY

Albüm, BM Kalkınma Programı ve Lefkoşa'daki ABD Büyükelçiliği'nin iki toplum projelerine ayırdığı fondan finanse edilmiş. Geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan Poetz4Peace'in (Barış için Ozanlar) CD'si şimdiden barış mesajıyla kitlelere ulaşmaya başladı. İngiltere, Almanya, Yunanistan ve Hollanda'daki radyolar albümden parçalar çalıyor. ‘‘Down by the Green Line’’ isimli parçayı ise ABD'de 1700 radyo kanalının üye bulunduğu Metro One kabul etti.

Türkiye ve Yunanistan'da da müzik şirketinin dağıtımıyla ilgilendiği belirtilirken, uluslararası arenada ses getirmesi için David Bowie'nin Kıbrıslı eski eşi Angela Bowie'nin kolları sıvadığı belirtiliyor. Franz, ‘‘Sürpriz kişilerden destek var. Angela Bowie büyük bir hayranımız ve bizimle birlikte söylemek istiyor’’ diyor. Angela Bowie, albümün bir örneği de ilgi çeker umuduyla şovuyla milyonlara ulaşan Oprah Winfrey'e yollamış.

Kıbrıs'ta uzlaşma hamamdan başlayacak

Lefkoşa'nın Rum kesiminde 16'nci yüzyıldan kalma Türk hamamları onarılıyor. AB ve BM desteğindeki proje uzlaşmanın sembolü olarak görülüyor. Ömeriye bölgesindeki Türk hamamların onarılmasına emek veren 20 işçiden üçte biri KKTC'den. Osmanlı'nın Kıbrıs'ı fethetmesinden iki yıl sonra 1572'de inşa edilmiş Türk hamamları. Sınırlı sayıdaki evde banyo olduğundan hamam sefaları 1950'lere kadar sürdü.Banyonun yaygınlaşmasıyla Türk hamamları da yavaş yavaş müşterilerini kaybetti. BM Kalkınma Programı Lefkoşa'nın yeniden yapılandırılmasını önerdi. AB ise Türk hamamları ve Ömeriye Cami'nin onarımı için 1.2 milyon dolar verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle