GeriDünya Barış isteyince mi öldürüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barış isteyince mi öldürüldü

Rus muhaliflere göre Çeçen lider Mashadov’un öldürülmesiyle birlikte barış yapılabilecek son kişi de ortadan kaldırıldı, meydan terörist Basayev’e kaldı. Moskova ise Mashadov’un yanlışlıkla öldürüldüğünü söylüyor. Ancak Mashadov’un barış masasına oturmak istediği için öldürüldüğü ileri sürülüyor.

RUSLAR’ın Çeçen ayrılıkçı lider Aslan Mashadov’u sağ ele geçirmek istediği ancak korumasının silahının ateş alması sonucu yanlışlıkla öldürüldüğü öne sürülüyor. Bu iddia, ‘Ruslar aslında isteyerek öldürdü, ancak yanlışlık olmuş havası yaratıyorlar. Öldürdüler, çünkü o barış istemeye başlamıştı, Ruslar barış istemiyor’ diye yorumlandı.

Rus muhalifler ‘Moskova, Mashadov’u öldürmekle Çeçenistan’da masaya oturarak görüşülebilecek son kişiyi de ortadan kaldırmış oldu. Terör bitmeyeceği gibi artacak’ görüşünü savundu. Ruslar ise Mashadov’u sağ yakalamak istediklerini, ama korumasının açtığı ateş sonucu yanlışlıkla öldürüldüğünü belirtti.

Kremlin’e internet üzerinden muhalefet yapan Newsru sitesi de, ‘Mashadov, Moskova’yla barış için masaya oturulmasını istediği zaman öldürüldü’ yorumunu yaptı.

VAHABİ VELİAHT

Seçimler yapılana kadar Mashadov’un yerine geçici olarak Çeçenistan Şeriat Mahkemesi Başkanı Abdülhalim Saydullayev getirildi. Mashadov’a göre çok daha radikal, İslamcı görüşleriyle tanınan, Vahabi hocalarından Saydullayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında ‘ölüm fermanı’ çıkaran Çeçenistan Şeriat Mahkemesi’nin başkan sıfatını taşıyor. Şiddet yanlısı Çeçen lider Şamil Basayev’in, Saydullayev’e itaat yemini ettiği ve diğer komutanları da buna uymaya çağırdığı bildirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle