Dünya Barış Gücü askerlerine taciz suçlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barış Gücü askerlerine taciz suçlaması

Barış Gücü askerlerine taciz suçlaması

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerlerine yönelik taciz ve tecavüz suçlamaları bitmek bilmiyor. BM askerlerinin Orta Afrika Cumhuriyeti'nde karıştığı yeni vakalar ortaya çıktı. İddialar karşısında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da şoke olduğunu belirtti.

Barış Gücü askerlerine taciz suçlaması

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 2014 yılında görev yapan BM Barış Gücü askerlerinin yaklaşık 100 cinsel taciz ve tecavüz suçlaması vakasına karıştığı belirtildi. İddialara göre BM askerleri dört kızı da bir köpekle cinsel ilişkiye girmeye zorladılar.

ABD yardım kuruluşu "AIDS-Free World"ün uzmanlarına olayla ilgili bilgi veren üç kız, "Fransız askerler bizi bağladıktan sonra bir köpekle sekse zorladı" ifadelerini kullandılar. Köpeğin tecavüzüne uğrayan dördüncü kızın daha sonra henüz belirlenemeyen bir hastalıktan dolayı yaşamını yitirdiği belirtildi.

BM DAHA SERT CEZALAR VERECEK

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, konuyla ilgili yayımladığı açıklamasında, iddialar karşısında şoke olduğunu söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra'ad Al Hussein iddiaları "iğrenç ve tiksindirici" olarak niteledi.

BM Güvenlik Konseyi bu ay başında Barış Gücü askerlerinin karıştığı cinsel istismar vakalarında daha sert cezaları öngören bir karar almıştı.

İLGİLİLERİN İLGİSİZLİĞİ

BM, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde görev yapan barış gücü askerlerinin çocuklara cinsel istismarda bulunduğu iddiaları hakkında bu yılın başında soruşturma başlatmıştı. İddialar, Bangui yakınlarındaki kampta, 2013 Aralık-2014 Haziran dönemini kapsıyor. Buna göre yaşları 9-13 arasında değişen çocuklar yiyecek ya da para karşılığında cinsel ilişkiye zorlandı. İlgili makamların konu medyaya yansıdıktan sonra iddiaların üzerine gittikleri belirtildi.

10 BİN FAZLA ASKER GÖREV YAPIYOR

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde isyancı Müslüman grupların ittifakı 'Séléka' 2013 yılının Mart ayında dönemin Devlet Başkanı François Bozizé'yi devirerek olayları başlatmıştı. Bunun üzerine ülkede Hıristiyan-Müslüman çatışması patlak vermişti. Fransa, 2013 yılı sonunda eski sömürgesine askeri müdahalede bulunmuş, 2014 yılında kısaca MINUSCA adı verilen BM Barış Gücü misyonu göreve başlamıştı. Barış Gücü kapsamında ülkede 10 binden fazla asker görev yapıyor.

Barış Gücü askerlerine taciz suçlaması


Yorumları Göster
Yorumları Gizle