GeriDünya 'Barış annesi' Bush'un çiftliği önünde protesto gösterisine başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Barış annesi' Bush'un çiftliği önünde protesto gösterisine başladı

ABD'de geçen yıl düzenlediği Irak savaşı karşıtı eylemleriyle sivil barış hareketinin önderi haline gelen Cindy Sheehan, Başkan George W. Bush'un Texas'taki çiftliğinde tatile çıkması üzerine yine çiftliğin önünde protesto gösterilerine başladı.

Asker oğlunu Irak savaşında kaybeden Sheehan, Bush'un Crawford'daki çiftliğinin önünde bu yıl düzenlediği ilk eylemde, elinde “bir numaralı savaş suçlusu Bush” yazan bir pankart taşıyarak, “Bush oğlumu öldürdü” diye bağırdı.
Sheehan, geçen yıl reddedilen Başkan ile görüşme talebini de yineledi. Ancak Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, ne Bush'un, ne de Beyaz Saray personelinin Sheehan ile bir araya geleceğini söyledi.

Gazetecilerin, “Ancak Sheehan, çiftliğin önünde uzun süre beklemeye hazır” diye hatırlatması üzerine Snow, “Kendisine, yanında bol bol su bulundurmasını tavsiye ederim” dedi.

Yandaşları tarafından “barış annesi” olarak tanımlanan Sheehan, adını ilk defa geçen yaz Bush'un çiftliği önünde yaptığı gösterilerle duyurmuş ve bu eylemler, Başkan'ın tatilde keyfini kaçırmıştı.

Bu yıl Bush'un çiftliğinin hemen yanındaki araziyi de satın alan Sheehan, artık gösterilerini “yerleşik” olarak sürdüreceğini söyledi. Sheehan, geçen yazdan sonra eylemlerini ülkenin her yerine taşımıştı. Uzmanlar, başı Irak ve diğer Orta Doğu sorunlarıyla dertte olan Bush'un aldığı halk desteği oranındaki hızlı düşüşte, Sheehan'in büyük ilgi çeken gösterilerinin de rolünün olduğunu belirtiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle