Dünya Haberleri

DÜNYA

  Barcelonalılar, "edepsiz turistlere" karşı sokaklara döküldü

  AA
  24.08.2014 - 10:20 | Son Güncelleme:

  İspanya'nın doğusundaki Barcelona kentinde, son 1 haftadır gündemde olan "edepsiz turistler" tartışması devam ediyor.

  Kentin sahil kısmındaki La Barceloneta Mahallesinde yaklaşık 2 bin kişi ellerinde pankartlarla sokağa çıkarak, taşkınlık yapan, mahallenin huzurunu kaçıran turistleri protesto etti.

  GÖSTERİLERDEN KARELER

  Kısa bir zamanda kendi aralarında birlik kurarak, toplu hareket eden mahalle sakinleri, 4. kez organize ettikleri gösteride, "Sarhoş turistler dışarı", "Bizi buradan çıkaramayacaklar", "Barceloneta satılık değil" şeklinde pankartlar açıp, slogan attı. Gösterinin olduğu anda, plajdan çıkıp kaldıkları ev veya otellere giden turistlerin şaşkın bakışlarla protestocuları izlemesi de dikkat çekti.
  Barcelonalılar, edepsiz turistlere karşı sokaklara döküldü

  Mahalle sakinleri adına basına konuşan Oriol Casabella, sorunun temelinde yasa dışı yollardan turistlere ev kiralamanın yattığını savundu.

  Barcelonalılar, edepsiz turistlere karşı sokaklara döküldü
  "Pes etmeyeceğiz, sonuna kadar mahallemizi savunacağız" diyen Casabella, turistlere kaçak ev kiralayan emlakçılara yönelik kontrollerin artırılmasını, mahallede güvenliğin sağlanması için daha fazla polis gönderilmesini istedi.


  Bu arada La Barcolenata sakinleri ile Barcelona Belediyesi yetkilileri arasında yapılan toplantılardan da henüz bir sonuç çıkmadığı bildirildi. Barcelona Belediyesi, 3 ekip oluşturularak, kapı kapı dolaşıp kontroller yapma vaadinde bulunsa da, bu girişim mahalle sakinlerini ikna etmedi. Barcelona Belediyesi'nin rakamlarına göre, Ağustos ayında taşkınlık ve ahlaka aykırı hareket yapan turistlerle ilgili toplam 50 şikayet alındığı belirtilirken, geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu sayının 14 olduğu kaydedildi.

  Barcelonalılar, edepsiz turistlere karşı sokaklara döküldü
  Geceleri gürültüden uyuyamamaktan ve sokakta, çıplak dolaşan, kusan, idrarını yapan turistler görmekten bıkan La Barceloneta Mahallesi sakinleri, belediyenin gerekli adımları atmaması halinde bir sonraki gösterilerinin gelecek Çarşamba günü olacağını duyurdu.


  Etiketler: ispanya , turist
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı