GeriDünya Barak istifa etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barak istifa etti

İsrail Başbakanı Ehud Barak İsrail'in 60 gün içinde seçimlere gitmesi için resmen istifa etti. Barak istifasını Cumhurbaşkanı Moşe Katsav'a sundu. Karar uluslararası alanda yankı buldu. Batı ülkeleri ihtiyatla karşıladıkları karar için İsrail'in iç işidir yorumu yapıyorlar.

İsrail Başbakanı Ehud Barak dün gece yarısı açıkladığı gibi ülkeyi 60 gün içinde erken seçimlere götürmek için istifasını sunmak üzere İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav'ı konutunda ziyaret etti.

58 yaşındaki İsrail Başbakanı ve eski ordu komutanı İsrail İşçi Partisi Lideri Barak, 17 aydır başbakanlık yapıyordu. Barak'ın istifasından sonra İsrail Parlamentosu 'Knesset' 60 gün içinde yeni başbakanını seçicek. Knessetin önündeki görünür tek çözüm ise seçim.

İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katzav, Başbakan Ehud Barak'ın istifasıyla ilgili olarak, Barak'ın doğru karar verdiğine inandığını söyledi. Katzav, önemli ve hayati kararlar döneminde, Barak'ın hareketini doğru bulduğunu belirterek, "O (Barak), ulusun arkasında olduğunu bilmek, hissetmek istiyor" dedi.

İsrail Başbakanı Ehud Barak, görevinden istifa edeceği kararını ilk olarak bugün toplanan Bakanlar Kurulu'nda bildirdi. Barak'ın bürosundan yapılan açıklamada, Barak'ın istifasını TSİ 13.30'da Devlet Başkanı Moşe Katzav'a sunacağı bildirildi. Açıklamaya göre, Barak kabinede "Dün gece kamuoyuna açıkladığım gibi başbakanlıktan istifamı ve yeniden güven almak için halka gitmeyi Devlet Başkanı Moşe Katzav'a açıklama eğilimindeyim" dedi.

ABD ve Filistin, İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın bugün istifa edeceği açıklamasını, İsrail'in iç işi olarak yorumladı.

İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın en "azılı" rakibi olan sağcı Netanyahu, İsrail yasaları gereği seçimlere Likud Partisinin Başkanı olarak katılamayacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle