GeriDünya Bangladeş'te 'Dünya Toplantısı' başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bangladeş'te 'Dünya Toplantısı' başladı

Bangladeş'te 45 yıldır yapılan ve Müslümanların hac farizasından sonraki en büyük toplantısı olan "Dünya Toplantısı" bugün başladı.

Başkent Dakka'nın kuzeyindeki sanayi kasabası Tongi'de Turag Irmağı kıyısında yapılan ve 3 gün sürecek toplantıya, 3 milyona yakın Müslümanın katılması bekleniyor.

Dünyanın her yanından Müslümanların katıldığı büyük toplantıda, siyaset dışında her konu konuşuluyor, Kur'an-ı Kerim üzerine tartışmalar yapılıyor, bilim adamları ve din adamları konferanslar veriyor, ayrıca barışı teşvik etmek için ibadet edilip dua okunuyor.

Bölge polis şefi Mahfuzul Hak Nuruzzaman, 1966'dan bu yana yapılan toplantıda şimdiye kadar hiçbir şiddet olayı meydana gelmemesine rağmen, toplantının güvenliğini sağlamak için 20 bin güvenlik görevlisinin işbaşında olduğunu söyledi.

Toplantının katılımcılarının çoğunlukla Bangladeş'ten olmasına rağmen, ABD, Kanada, Malezya, İngiltere ve diğer ülkelerden de şimdiye kadar 10 bin kişinin geldiği belirtildi.

Bangladeş Devlet Başkanı Zillur Rahman yayımladığı mesajda, toplantının "İslam dünyasının dayanışmasını güçlendirmesini ümit ettiğini" söyledi.

Ana toplantı merkezine kadınların girmesine izin verilmediği için, kadınlar yakın köylerde toplanıyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle