Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bangkok'ta katliam korkusu

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  17.05.2010 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Tayland'da hükümet karşıtı protesto eylemleri düzenleyen Kırmızı Gömleklilerin askeri lideri konumundaki General Hattiya Savasdipol öldü. Şimdi ülkede katliam korkusu yaşanıyor. Hükümet yerel saatle saat 15.00 kadar protestocuların işgal ettiği bölgelerden çekilmesini istemişti ama hükümetin bu isteği gerçekleşmediği gibi gerginlik devam ediyor.

  BANGKOK'TA GERGİN BEKLEYİŞ

  KATLİAM KORKUSU / WEB TV

  Ülkede son 3 günde 33 kişi olaylarda yaşamını yitirirken, hükümet protestocuların saldırılara son vermesi halinde diyaloğun mümkün olacağını da açıkladı. 

  Tayland ordusunda görevli bir askerken hükümet karşıtı hareket içinde yer alan Hattiya, 13 Mayıs'ta düzenlenen saldırıda başından yaralanmış ve hastanede tedavi altına alınmıştı.

  General Hattiya'nın yaralanmasının ardından Kırmızı Gömlekliler başkent Bangkok'ta geniş çaplı hükümet karşıtı protesto eylemleri düzenlemesine neden olmuştu.

  LÜKS OTELLERE ATEŞ AÇILDI

  Bangkok'ta lüks bir otel askerle göstericiler arasındaki çatışmalar sırasında hedef alındı. Oteldeki müşteriler sığınaklara saklanmak zorunda kaldı.

  Otel müşterilerinden foto muhabiri Pedro Ugarte, odasında uzandığı sırada büyük bir patlama meydana geldiğini odasından çıktığında da dış duvarda kurşun deliklerini gördüğünü aktardı.

  Ugarte, “Otel görevlileri kurşunlara hedef olduğumuzu dolayısıyla aşağıya inip sığınakta saklanmamız gerektiğini söyledi” dedi.

  SALDIRILARA SON VERİLİRSE DİYALOG MÜMKÜN
         
  Tayland hükümeti, protestocuların saldırılarına son vermeleri durumunda diyoloğun mümkün olabileceğini açıkladı.

  Hükümet sözcüsü Panitan Wattanayagorn, televizyonda yaptığı açıklamada, protestocuların ülkenin normale dönmesi için çaba sarf etme konusunda samimi olması ve bu samimiyetlerini ülkede barışı tekrar tesis etmeye yönelik eylemlerle ortaya koyması gerektiğini söyledi.

  Panitan, "Protestolar, şiddet ve yetkililere karşı saldırılar son bulup durum yatıştığında hükümet müzakerelerin sürdürülmesine hazırdır" dedi.

  KIRMIZI GÖMLEKLİLER MÜZAKERE ÇAĞRISI YAPMIŞTI

  Başkent Bangkok'un bazı bölgelerini Mart ayından bu yana işgal etmiş olan hükümet karşıtı Kırmızı Gömlekliler adlı grup, 3 günde 33'ten fazla kişinin  öldüğü ve 200'den fazla kişinin yaralandığı çatışmaların son bulması için pazar günü müzakere çağrısı yapmıştı. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı