GeriDünya Balon göğüs, sosis dudak, ısmarlama güzellik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Balon göğüs, sosis dudak, ısmarlama güzellik

Sağlık reformu yasası Nisan başında kongreden geçti ama lehinde-aleyhinde olanlar arasında tartışmalar sona ermiş değil. Tıbbi yazılara göz gezdirirken beklemediğim bir tablo çıktı karşıma. Birisi gelip '' Geçen yıl Amerika'da kanser, kalp, ciğer gibi hastalıkların tedavisinde kaç ameliyat yapılıyor?'' diye sorsa tahmini 4-5 milyon yanıtını veririm. Peki güzellik için? Araştırdığım kaynaklara göre rakam büyük, 12 milyonu aşkın.

İlk gruptaki hastalıklar 'öldürücü.' İnsanlar hayatta kalmak için neşter altına yatıyor. Oysa güzel olmadığı için yaşlanmadan ölenlere rastlandığını bilmiyorum. Güzellik öldürücü hastalık değilse kadını ve giderek sayısı artan erkeğiyle 12 milyon Amerika'lı güzellik uğruna niye ameliyat oluyor?

Amerika'da doymak bilmez bir genç ve güzel görünme tutkusu var. Ülke sathında tıp tahsilinden sonra özel eğitim görmüş onlarca bin uzman hekim taleplere yetişmeye çalışıyor. Klinikleri girişinde 'kozmetik, estetik, plastik cerrahi' yazılı gözalıcı tabelalar, bekleme odalarında ''önce ve sonra'' başlıklı resimlerde sorunlarını ameliyatla düzeltiklerinde nasıl görünecekleri gösteriliyor.

Bir ankete göre Amerikan kadınlarının yüzde 75'i vücutlarını beğenmiyor. Kimisi iri kalçasından kimi küçük göğüslerinden şikayetçi. Güzellik ameliyatlarında ilk beş şöyle: ''Burun düzeltme, göz kapağı gerdirme, bel çevresinden yağ aldırma, karın küçültme, göğüs büyütme.'' Son yıllarda bu ilk beşli'ye botoksda eklendi. Yüzdeki çizgileri ortalama altı ay süreyle düzelten bu zehirli sıvı kadınlar kadar erkekleri de cezbediyor. Botoks enjeksiyonunu, ince dudakları silikonla şişirmeyi tıp işlemi sayarsak ameliyat rakamı 20 milyona ulaşmış olur.

Hollywood'da işsiz kalmamak için güzellik sürecini uzatmaya çalışan binlerce aktris de estetik cerrahlardan medet umuyor. MTV'de 'The Hills'' adlı dizinin yıldızı Heidi Montag kapak konusu yapıldığı ''People' dergisi muhabirine '' Doktorum karın yağlarımı aldırdı, butlarımı ve göğüslerimi büyüttü, yukarı kaldırdı, bir kaç yerime de botoks enjekte etti.'' Toplam 14 kozmetik işlem geçirmiş Heidi.

Ne kadar zamanda? Hepsi bir günde. Kaç yaşında TV aktrisi? 23. Kendisini mizah konusu yapanlar olmuş ama ' kıskandılar'' yanıtını veriyor: '' Doğru yaptığıma eminim. Aksi halde 'People' kapaktan resmimi basmazdı.'' Beğenmeyenler arasında öz annesi de var. ''Ameliyattan sonra eve gittim. Annem şok geçiriyordu. Bana hayvanat bahçesinde bir hayvana bakar gibi baktı.''

Son aylarda sinema dünyasında yapay güzelleşmeye karşı bir akım başladı. Film yapımcıları silikonla pompalanmış dev göğüsler, botoksun gerginleştirdiği yüzler, kolajenle şişmiş ördeklerinkini andıran iri dudaklı yıldız adaylarına otomatik sempati göstermiyor. Bağımsız film şirketi direktörü Mindy Martin ''Menacerlere adaylarını güzellik ameliyatlarından vazgeçmeye teşvik etmelerini istiyoruz. Bu kızlar ve özellikle eskinin şöhretleri davul gibi gergin çehreler, şişik balon göğüslerle karşımıza çıkıyorlar. Ama iş vermiyoruz. Artık ısmarlama değil, doğal güzellik arıyoruz.'' diyor. Bu eğilim tutar mı? Zaman gösterecek.

Rakamları incelediğimizde yapay güzelliğe ilgi Hollywood dünyasında azalmaya gitse dahi Amerika'lılar arasında yayılmaya devam ettiğini gösteriyor. Bir araştırmada Amerika'nın 18'inci Başkanı Andrew Jackson 20 dolarlık banknotundaki tasvirinde çehresindeki hatların kaldırıldığı, yüz derisinin gerildiği, dalgalı saçlarına yeni şekil verildiği ileri sürüldü. Ailesinden hayatta kalan olup olmadığını bilmiyorum ama şimdiye kadar kimsenin Başkan Jackson'ın gençleştirme eğilimini eleştirdiğini duymadım.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle