GeriDünya Bakü'de kanlı seçim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakü'de kanlı seçim

Azerbaycan'da önceki günkü seçimlerde İlham Aliyev zaferini ilan etti ve ikinci Aliyev dönemi resmen başladı. Yabancı gözlemciler ilk sonuçların ardından oylamanın adil ve dürüst olmadığını açıkladılar. Baştan beri cumhurbaşkanlığı seçimlerine hile karıştırılacağı iddiasında ısrar eden muhalefet Bakü'de sokaklara döküldü. Binlerce gösterici polisle çatıştı. Biri çocuk en az iki ölü ve çok sayıda yaralı var.

Azerbaycan Merkez Seçim Komisyonu dün öğle saatlerinde, sekiz adayın yarıştığı seçimde İlham Aliyev'in yüzde 79.4'lük ezici bir destekle yeni cumhurbaşkanı olduğunu açıkladı. Aliyev'in en yakın rakibi İsa Kamber yüzde 12.08 oranında oy aldı. Azerbaycan Milli İstiklal Partisi (AMİP) ve Halk Cephesi Partisi (AHCP) demokratik koşullarda yapılmadığı, polis ve kimliği belirsiz sivil giyimlilerin baskı ve kaba güç uygulamaları altında gerçekleştirildiği gerekçesiyle seçim sonuçlarını tanımadıklarını açıkladı.

AZATLIK MEYDANI SAVAŞ ALANI

Sonuçların açıklanmasıyla birlikte kavga da patlak verdi. Başkentin en büyük meydanı Azatlık çevresinde ve Sahil Parkı'nda toplanan 10 bin muhalif izinsiz gösteri yapmak istedi. Güvenlik güçleri aniden göstericileri kuşattı ve coplarla kıyasıya dövdü, rastgele tekmeledi. Polis, kalabalık dağılmayınca havaya ateş açtı, gözyaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Göstericiler başkentin merkez caddelerine yöneldi ve kimisi izdiham yüzünden yerlerde sürüklendi. Baba ve oğul Aliyev'in posterleri asılı dükkanların vitrinlerini kırdılar. Bakü caddelerinde saatlerce süren polis kovalamacasında 51 yaşındaki Hamizaga Zayidov adındaki bir Musavat Partisi üyesini yaşamını yitirdi. 4-5 yaşlarındaki bir çocuk, göstericilerin ele geçirdiği askeri bir kamyonla ezildi ve ağır yaralı kaldırıldığı hastanede can verdi. Hükümet seçim gerginliğine dair herhangi bir açıklama yapmadı. Azeri halkı ise evlerine kapandı ve mağazalar kepenk indirmeyi yeğledi.

Bu arada Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği seçim sonrasındaki olaylarda MHP Merkez Yönetim Kurulu üyelerinden Atilla Kaya ve Suat Başaran'ın Musavat Partisi Genel Merkezi önündeki olaylarda yaralandığı ve tutuklandığına ilişkin haberlerin asılsız ve gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle