GeriDünya Bakiyev'in oğlu İngiltere'den sığınma istedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakiyev'in oğlu İngiltere'den sığınma istedi

Kırgızistan'ın devrik Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in oğlu Maksim Bakiyev'in İngiltere'den sığınma talep ettiği bildirildi.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, 32 yaşındaki Maksim Bakiyev, geçen Pazar günü başkent Londra yakınlarındaki Farnborough Havaalanına, üzerinde İngiltere'ye giriş yapabilmesi için gerekli olan belgeler olmadan geldi ve burada yetkililer tarafından ifadesi alındı.

Basın, Maksim Bakiyev'in İngiltere'den sığınma talep ettiğini bildirdi. Ancak İngiliz İçişleri Bakanlığının "devam eden bir sığınma başvurusuyla ilgili yorum yapamayacağını" söylediği kaydedildi.

Kırgız yetkililer daha önce, Maksim Bakiyev'in kiralık bir uçakla Londra'ya getirildiğini ve gözaltına alındığını belirtmişti.

Bakiyev'in ikinci oğlu olan Maksim Bakiyev, babasının iktidarı döneminde Devlet Başkanlığı Enstitüsüne bağlı Yatırım, İnovasyon ve Kalkınma Merkez Ajansının başına getirilmişti.

Bakiyev iktidarının geçen Nisan ayında devrilmesinden sonra oluşturulan geçici hükümet, Maksim Bakiyev hakkında, Rusya tarafından verilen 300 milyon dolarlık krediyi maksatsız kullandığı gerekçesiyle dava açmış ve yakalama emri çıkartmıştı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle