GeriDünya Bakiyev'in akrabaları hakkında arama kararı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakiyev'in akrabaları hakkında arama kararı

Kırgızistan'da geçici hükümet, devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in oğlu Maksim Bakiyev, kardeşleri Canıbek, Ahmatbek ve Kanıbek Bakiyev ile bazı eski üst yöneticiler hakkında arama kararı çıkardı.

Geçici hükümetten yapılan yazılı açıklamada, Bakiyev'in oğlu ve kardeşleri ile eski Başbakan Daniyar Üsenov, Devlet Başkanlığı Enstitüsüne bağlı Yatırım, İnovasyon ve Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcısı Aleksey Eliseyev ve bu ajansa bağlı Kalkınma Fonu Müdürü İgor Çudinov'un yanı sıra eski Elektrik Santralleri Kurumu Müdürü Saparbek Balkibekov, eski Mali Polisi Müdürü Akimcan Muybillayev, Devlet Başkanlığı İşleri Müdürü Kurmanbek Temirbayev, silah üreticisi DASTAN firmasının müdürü Aleksey Şirşov'un arandığı belirtildi.

Arananların "ağır" ve "çok ağır" suçlar işlediği iddia edilen açıklamada, bu kişilerin bulundukları yeri ihbar edenlere 20 bin ile 100 bin dolar arasında para ödülü verileceği ifade edildi.

Kırgızistan'da 7 Nisanda güvenlik güçleri ile muhalif göstericiler arasında çıkan çatışmada 85 kişi hayatını kaybetmiş, iktidar devrilmişti. Dokunulmazlığı kaldırılan devrik lider Kurmanbek Bakiyev, 85 kişinin ölümünden sorumlu tutulmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle