GeriDünya ’Bakire değil’ indirimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

’Bakire değil’ indirimi

İtalya’da yüksek mahkeme, karısının 14 yaşındaki kızına tecavüz eden bir adama, kurban bakire olmadığı için cezasında indirim hakkı tanıdı. "Blucin giyen kadınların tecavüze uğrayamayacağı" yönündeki tartışmalı görüşü izleyen bu karar İtalya’yı karıştırdı.

Kadın örgütleri, "50 yıl geriye gittik", kadın parlamenterler ise "iğrenç karar" diye tepki gösterdi.

İTALYAN yargısı tartışmalı kararlarına bir yenisini ekledi. Roma Temyiz Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nin, "tecavüz edilen bakire değilse, tecavüz edenin cezası hafifler" yönünde aldığı karar İtalya’yı karıştırdı.

V.S. isimli 14 yaşındaki bir genç kız, 2001 yılında adı Marco T. diye geçen 40 yaşındaki üvey babasının tecavüzüne uğramış ve sanık suçunu itiraf etmişti. Sardunya Adası’nın Cagliari Mahkemesi’nce 4 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan üvey baba, ilişki sırasında genç kızın bakire olmadığını öne sürerek kararı temyiz mahkemesine götürmüştü.

Roma Temyiz Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, tecavüzcünün itirazını haklı görerek "tecavüz edilen bakire değilse, tecavüz edenin cezası hafifler" diyerek alt mahkemenin kararını bozdu. Üvey baba, kızın 13 yaşından bu yana her yaştan erkeklerle yattığını bildiğini bedeninin yaşına göre gereğinden fazla geliştiğini, cinsel açıdan deneyimli olduğunu savundu. Uyuşturucu kullandığı için genç kızın kendisine cinsel ilişki yerine oral seks önerdiğini de savunan saldırgan, cezasında indirim istedi.

ADLİ SKANDAL

Temyiz Mahkemesi yargıcı başvuruyu haklı bularak, "eğer tecavüze uğrayan bakire değilse, deneyimli sayılır ve tecavüzcünün cezası hafifletilir" diye görüş bildirdi. Kadın örgütleri, Temyiz Mahkemesini şiddetle eleştirerek, "Kararı verenler erkek olduğu için hukuku katlettiler. Bu karar İtalya’yı 50 yıl geriye götürür" diye tepki gösterdi. Kadın parlamenterler ise kararı "iğrenç" olarak değerlendirerek tecavüzün çeşidi ve hafifi olamayacağını savundu.

Adalet Bakanı Roberto Castelletti de bu yaşanan adli skandalın kendisini şok ettiğini ve konu ile ilgili soruşturma açacağını Temyiz Mahkemesi’nin tecavüzü körükleyecek bir karar aldığını öne sürdü. Aynı Temyiz Mahkemesi birkaç yıl önce "Bedenden çıkartılması imkansız sıkı bir blucin giyen bir kadının tecavüzcüsüne yardım etmeden tecavüze uğrayamayacağı" kararı vermişti.

Bekaret yeni TCK’da ağırlaştırıcı neden değil

TÜRKİYE’de yeni TCK’nın 102. maddesinde "Tecavüz" suçu, "cinsel saldırı" başlığı altında düzenleniyor. Bu maddede, tecavüz mağdurunun "bakire" olması özel olarak "ağırlaştırıcı sebep", "bakire olmaması" da "hafifletici sebep" yani ceza indirimi nedeni olarak gösterilmiyor.

Madde genel olarak, "Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişi mağdurun şikayeti üzerine iki yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" şeklinde düzenleme yapıyor. Yeni TCK’da eskisinde olduğu gibi "Kızlık bozma" suçu ayrı ve özel bir suç olarak da düzenlenmiyor. Yani bekaretin bozulması Türk yargısında artık "özel" bir suç olarak cezalandırılmıyor. Eski TCK’nın 423. maddesi "Her kim 15 yaşını dolduran bir kızı alacağım diye kandırıp kızlığını bozarsa 6 aydan 2 yıl kadar hapsolunur" düzenlemesi içeriyordu.

Yargı çevrelerinde, tecavüz suçunun ağırlaştırıcı nedenleri arasında "Suçun mağdurunun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde on yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur" şeklinde bir düzenleme mevcut olduğuna dikkat çekildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle