GeriDünya Bakanın intikamı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakanın intikamı

Danimarka Dışişleri Bakanı Möller, Kopenhag zirvesinde perde arkasında konuşulanları belgesel film haline getirterek kendisini Almanya ve Türkiye karşısında zor durumda bırakan Başbakan Rasmussen'den intikamını bir kitapla aldı. ‘Avrupa’nın Zirvesi'nde isimli kitapta Möller'in Rasmussen'den gizli, Kıbrıs ve Ortadoğu görüşmeleri yaptığı anlatılıyor.

Geçen yılın aralık ayındaki AB Kopenhag zirvesi sırasında, Danimarka TV'sinin perde arkası çekimlerinden oluşan kasetin Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanmasının ardından Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ile Dışişleri Bakanı Per Stig Möller arasında patlak veren gerginlik yine şiddetlendi.

Başbakan Rasmussen'i zirve sırasında yapılan görüşmelerin çekimini yaptırarak gizli kalması gereken konuları kamuoyuna duyurmak, Türkiye ile Almanya ve Danimarka'nın arasının açılmasına neden olmakla suçlayan Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, dönem başkanlığı sırasında tuttuğu günlük raporları Thomas Lauritzen ve Michael Ulvemann adındaki gazetecilere açarak, intikam aldı.

‘‘Avrupa'nın zirvesinde’’ isimli kitapta, Danimarka'nın dönem başkanlığı sırasında, Möller'in, Rasmussen'e haber vermeden, BM'nin Kıbrıs arabulucusu Alvaro de Soto ile gizli görüşme yaptığı, Ortadoğu'da barış planları hazırlayarak girişimlerde bulunduğu ortaya çıktı.

UYUTALIM SKANDALI

Koalisyon ortağı olan Mufazakar Parti'nin lideri Per Stig Möller, Hürriyet Gazetesi’nde ‘‘Önce uyutalım sonra unutalım’’ manşetiyle ortaya çıkarılan gerçekler sırasında Başbakan Rasmussen tarafından sırtından bıçaklandığını öne sürmüştü. Liberal Parti lideri Rasmussen'in ise günlük raporlarını, iki gazetecinin kitap haline getirmesine izin vermekle, hükümetin geleceğini tehlikeye sokan Möller'e çok kızdığı öğrenildi.

‘‘Avrupa'nın zirvesinde’’ adlı kitabın fikir babası iki gazeteciden Michael Ulvemann, Möller ile röportaj fikrinin, skandal kasetin ortaya çıkmasından sonra oluştuğunu itiraf ederek, ‘‘Başbakan Rasmussen, Kopenhag zirvesinin perde arkasında çekimler yaptı ve kaseti bazı basın kuruluşlarına verdirerek, kendisinin dönem başkanlığını ne kadar büyük bir başarı ile yürüttüğünü göstereceğini sandı. Ancak Dışişleri Bakanı Möller, kasetin yayınlanmasından sonra Almanya ve Türkiye'ye karşı çok zor durumda kaldı. Ben de Möller ile röportaj yaparak bu kitabı yazmaya karar verdim’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle