Dünya Bakan Zühal Demir lider eşlerine eşlik etmeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Zühal Demir lider eşlerine eşlik etmeyecek

Bakan Zühal Demir lider eşlerine eşlik etmeyecek

Terör örgütü PKK’nın etkinliğine katılmakla suçlanan Belçika Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı Zuhal Demir’in, iddiasının aksine NATO Zirvesi sırasında liderlerin eşlerine refakat etmeyeceği bildirildi.

BELÇİKA İçişleri Bakanı Jan Jambon, liderlerin eşlerini kimin gezdireceğine ilişkin açıklama yaptı. Bir TV programında konuşan Jambon, ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melanie Trump ile diğer lider eşlerine Belçika Başbakanı Charles Michel ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in eşinin refakat edeceğini söyledi.

Bakan Zühal Demir lider eşlerine eşlik etmeyecek

Bakan Jambon, Demir’in lider eşlerini kendisinin gezdireceği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, “Bu tür ziyaretlerin planlamasında bazı şeyler bazen değişir” dedi. Jambon, Demir’in o gün özel olimpiyatlara katılacağını ve programının dolu olduğunu söyledi.

‘MEMNUNİYETLE KARŞILANMADI’
İki hafta önce yaptığı açıklamada “Melanie Trump’ın arkasında kalmamak için şimdiden yüksek topuklu ayakkabı aldım” diyen ve lider eşlerini bir müzeye götüreceğini kaydeden Demir’in sözlerinin, Belçika’da tartışmalara neden olduğu kaydedildi.
Het Laatste Nieuws gazetesi, ‘Demir’in aldığı ayakkabıların yeniden rafa kaldırılabileceği’ ifade edilerek, “Son günlerde, diplomatik çevrelerde Demir’in yüksek güvenlikli bir etkinlik hakkında mülakat vermesi memnuniyetle karşılanmadı” denildi.

‘O BİRAZ HEVESLİYDİ’
Haberde ayrıca, hükümet yetkililerinin Demir’in asla böyle bir etkinlik için düşünülmediğini ifade ederek, “O biraz hevesliydi. Ancak aslında NATO veya BM konferanslarına paralel yapılan etkinliklerde hükümet temsilcileri yer almaz. Bunlar tamamen törensel etkinlikler. Bu yüzden de refakatçiler Başbakan (Charles Michel) ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in eşleridir” dediği kaydedildi.
Haberlerde, etkinliğe Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katılacağı ifade ediliyor.

AÇIKLAMALARI TEPKİ ÇEKMİŞTİ
Zühal Demir’in adı daha önce terör örgütü PKK’nın Belçika’da düzenlediği bir etkinliğe katılmasıyla gündeme gelmişti. Demir, haberler üzerine PKK’ya sempati duymadığını söylemişti. AB’nin başörtüsü yasağını da savunan Zuhal Demir, Müslümanların bazen zorlamayla da olsa “Batı’nın değerlerini” benimsemesi gerektiğini savunmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle