Dünya Haberleri

DÜNYA

Bağış: Ermeni tasarısının yeri çöp tenekesi

WASHINGTON (A.A)
09.10.2007 - 10:23 | Son Güncelleme:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Amerikan kongresindeki 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının yerinin "çöp tenekesi" olduğunu söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ ve MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Aktan ile beraber Washington'a gelen Bağış, Amerikan yönetimi ve Kongre nezdinde temaslarda bulunarak, tasarının geçmesinin Türk-Amerikan ilişkileri üzerinde yaratabileceği olumsuz etkileri anlatacak.

Washington'a gelişinde Anadolu Ajansının sorularını yanıtlayan Bağış, tasarı için, "Endişeliyim, çünkü Türkiye'nin tarihine ve bugününe ipotek koymak isteyen bir kısım etnik milliyetçilerin ABD'de yeni bir hamlesiyle karşı karşıyayız" dedi.

Bu kesimi "Ermeniler" olarak tanımlamak istemediğini, bu kesimin Ermeni ulusunu temsil etmediğini belirten Bağış şöyle devam etti:

"Ben Ermeni deyince, muhterem Patrik Mutafyan'ı (Ermeni Patriği Mesrob) ve Türkiye'nin yarını için canını dişine takarak çalışan Türkiye Ermenilerini anlıyorum. AK Partiye oy veren Ermeni kökenli seçmenlerimizi Ermeni diye anlıyorum. 'Türkiye ile iyi geçinelim, Türkiye bizim komşumuzdur' diyen Erivan Ermenilerini kastediyorum. Diğerleri, bağnaz ve kindar, ırkçı, milliyetçi militanlardır ya da sözde soykırım tüccarlarıdır. Tarih üzerinden ticaret yapıyorlar. Bu soykırım masalı, maalesef çok kişinin geçim kapısı olmuştur."

ABD Kongresindeki tasarıyı, "bağnaz ve yobaz, ırkçı, milliyetçi militanların, oy ve seçmen baskısına karşı savunmasız ABD Kongresinin zaaflarını kullanarak Türkiye'ye karşı yeni bir girişim çabası" olarak değerlendiren Bağış, "Bu karar tasarısının ait olduğu yer çöp tenekesidir. Bu kağıdın buruşturulup çöp tenekesine geri dönmesi için Washington'dayız" diye konuştu.

ABD Kongresinin, yasama yetkisini aşan bir biçimde Türkiye'yi yargıladığını belirten Bağış, "Türk tarihini ve Türkiye'yi yargılamak kimsenin haddi değildir. Acı olan, bu girişimin gerek Türkiye-Ermenistan, gerekse de Türkiye-ABD ilişkilerinin bugününe ve geleceğine vahim biçimde zarar verme ihtimalidir" ifadesini kullandı.

Amerikan Kongresinin bazı üyelerinin bu girişiminin, Beyaz Saray, ABD Dışişleri ve Savunma bakanlıkları ile Türk-Amerikan ilişkilerinin kıymetini bilen bütün Amerikalı yetkililer için "sıkıntı ve ıstırap kaynağı" olduğunu belirten Bağış, Kongrenin, bu karar tasarısını kabul etmesi durumunda, Türk-Amerikan ilişkilerine ağır darbe vuracağını kaydetti.

Tasarıya destek veren Kongre üyelerinin, birkaç yüz oy için ortaya koydukları bu girişimle Türk halkını kaybedeceği uyarısında bulunan Bağış şunları söyledi:

"Türkiye kaybedilirse, bütün Orta Doğu ve Orta Asya'da neler kaybedeceklerini birilerinin onlara anlatması lazım. Bütün bunlar için sadece haritaya bakmaları yeterli. Sağduyunun, akıl ve mantığın ağır basmasını ve bu büyük yanlıştan dönülmesini istiyoruz. Karar geçerse, uygulaması mümkün olmayan bir kağıt parçası olarak kalmaya devam edecektir. Ancak Türk halkının kalbi kırılmış olacaktır. Geçmezse, sağduyu öne çıkmış demektir. O zaman, önümüzde geniş işbirliği sahalarının açılacağı ve bölgemizde herkes için adalet, kalkınma ve demokrasi içeren bir süreç başlayacaktır."

Türkiye'nin her zaman ABD'yi yakın stratejik müttefiki olarak görmek istediğini belirten Bağış, "ABD ile Türkiye'nin, birer stratejik müttefik gibi hareket etmelerinin zamanı gelmiştir" dedi.

MUSEVİ LOBİSİ

Musevi lobisinin destek olup olmadığı sorusuna karşılık Bağış, Türkiye'nin bütün dostları için, katkıda bulunma zamanı olduğunu söyledi.

Bağış, "Türkiye'nin Orta Doğu'da barış, istikrar ve demokrasiden yana kalmasını isteyen, bu yolda çıkarı olan herkesin çabamıza katkı vermesini diliyoruz. Bu katkının verilmesinden de son derece memnunuz. Türkiye, zor zamanında kendisine dostluk göstereni hiç unutmaz. Umuyoruz bu çabalar sonuç alır" dedi.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı