GeriDünya Bağımszılık mücadelesi ve köleliğin tarihine bakış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağımszılık mücadelesi ve köleliğin tarihine bakış

Bağımszılık mücadelesi ve köleliğin tarihine bakış

ABD’nin ilk Başkanı George Washington’un evi, bir zamanlar köleliğin geçerli olduğu ülkede geçmişe ışık tutan bir müze haline getirildi.

GEORGE WASHINGTON'UN EVİ MÜZE OLDU/Foto Galeri

 

Aralık ayının ortalarında açılışı yapılan müze, 1790-1800 yıllarında ABD’nin başkenti olan Philadelphia kentinde bulunuyor. Washington’un başkanlığı süresince, en az dokuz kölesi de bu evde yaşamıştı.

 

Uzun bir süre boyunca tartışmalara, hatta protestolara neden olan ve restorasyon çalışmalarının ardından müzeye çevrilen ev, 1830 yılında yıkılmıştı. Müze haline getirilen evin, ABD’nin bağımsızlık mücadelesi ve köleliğin geçmişi üzerinde yaşanan tartışmalara ışık tutması bekleniyor.

 

Kölelerin kaldığı barakalar titiz bir arkeolojik analize tabi tutulduktan sonra 10 ay boyunca restore edildi. Bugün müzeyi ziyaret edenler, kölelerin kaldığı yerleri ve eşyalarını görme fırsatı yakalıyor.

 

GEÇMİŞİ ÖRTBAS EDEMEYİZ

Arkeolojik çalışmalar esnasında, bir zamanlar kölelerin kaldığı barakaların bulunduğu bölgede kölelerin giydiği elbiseler, mutfak aletleri, süpürge ve sepet benzeri eşyalar bulundu. Kazılarda yer alan ve müzenin açılışında konuşan Dennis Pogue, “kölelerin çok kötü koşullar altında yaşadıklarını ve bu gerçeği örtbas etmek istemediklerini” belirtti.

 

George Washington, başkan olduktan sonra Mount Vernon’daki evinde bulunan seraya iki yeni bölüm ekledi. Kadın ve erkekler için ayrılan ve dört büyük oda kapsayan bölümler şömineyle ısıtılıyordu.

 

Bir yaşındayken kendisine 10 köle miras kalan Washington 1799 yılında öldüğünde, Mount Vernon malikanesinde 300 köle yaşıyordu.

 

Philadelphia belediyesi, geçtiğimiz ay tamamlanan restorasyon çalışmalarına 2005 yılında başladı. O tarihten bugüne, projenin tamamlanması için 12 milyon dolar harcandı.

 

GEORGE WASHINGTON KİMDİR?

22 Şubat 1732'de Virginia eyaletinde dünyaya gelen Washington, Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nda General olarak yer aldı ve savaşın ardından bağımsızlığını ilan eden ABD'nin ilk başkanı oldu. Fransız-Kızılderili Savaşı'nda İngiliz ordusunda görev alan Washington, ilk askeri tecrübelerini Fransızlar'a karşı verdiği mücadele edindi. Aynı zamanda politik alanda kariyer yaparak Bağımsızlık Savaşı öncesinde Virginia eyaleti meclisine girdi. Bağımsızlık Savaşı'nın 4 Temmuz 1776'da ABD'nin ilan edilmesiyle sonuçlanmasından üç yıl sonra, Nisan 1789'da Birleşik Devletler'in ilk başkanı seçildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle