Dünya Bağdat'ta Kızılhaç'a bomba
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağdat'ta Kızılhaç'a bomba

Bağdat'ta Kızılhaç binası bombalandı. Ardı ardına gelen 5 patlamada 37 kişi öldü.

Bağdat'taki AFP muhabiri, sabah saatlerinde meydana gelen patlamadan ilkinin Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün merkezi önünde bomba yüklü bir aracın havaya uçmasıyla meydana geldiğini ve Kızılhaç önünde bulunan 2 aracın tamamen yandığını aktardı.  

İlk patlamanın ardından birkaç dakika sonra Sanayi Bakanlığı binası yakınında ikinci patlama meydana geldi. Bağdat'ın merkezine ambulansların akın ettiği bildirilirdi.

37 ÖLÜ

Aralarında Kızılhaç binasının da bulunduğu çeşitli yerlerde düzenlenen bombalı saldırılarda ölenlerin sayısının 37'ye yükseldiği bildirildi.

Irak polisi ve ABD ordu sözcülüğü, Ramazan'ın ilk gününe kanlı başlayan Bağdat'ta, Kızılhaç binasına düzenlenen saldırıda yaklaşık 10kişinin, diğer saldırılarda da 27 kişinin öldüğünü kaydetti.

Yetkililer, ölenler arasında bir Amerikalı askerin bulunduğunu  belirtti. Ancak, bu haber Amerikalı yetkililer tarafından henüz doğrulanmadı.

Hastane ve Amerikan askeri kaynakları, Bağdat'ta bu sabah saatlerinde birbiri ardına 5 patlama meydana geldiğini, patlamalarda 19 kişinin öldüğünü, 68 kişinin de yaralandığı bildirmişti.
  
Bu arada, bölgeye güvenlik güçlerinin sevkedildiği, Amerikan-İngiliz koalisyon helikopterlerinin de bölgede uçuş yaptığı belirtidi.

KARAKOLA DÜZENLENEN SALDIRIDA 1 ABD ASKERİ ÖLDÜ

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bu sabah iki karakola düzenlenen saldırılardan birinde, 1 Amerikan askerinin öldüğü, 6'sının yaralandığı bildirildi.

ABD Merkez Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, TSİ 07.30 civarında bomba yüklü bir aracın havaya uçmasıyla meydana gelen patlamada, 1. Zırhlı Tümeni'nde görevli bir askerin öldüğünü, 6 askerin yaralandığını açıkladı.

Bağdat'ta Uluslararası Kızılhaç Komitesi binasının önünde patlayıcı yüklü ambulansın binanın güvenlik bariyerlerine sürülerek patlatılmasından sonra kısa aralıklarla en az 3 patlama daha meydana gelmiş, bunlardan ikisinin, 2 polis karakolunda olduğu kaydedilmişti.

AMERİKALI GENERAL: ''HEPSİ İNTİHAR SALDIRISI''
   
Amerikalı General Mark Hertling, bu sabah Bağdat'ta düzenlenen saldırıların hepsinin intihar eylemi olduğunu söyledi.

Bağdat'ta basın toplantısı yapan General Hertling, aralarında Kızılhaç bürosunun da bulunduğu 5 hedefe yönelik bombalı saldırıların intihar komandolarının işi olduğunu belirtti.Irak İçişleri Bakan Yardımcısı Ahmet İbrahim, bomba yüklü araçlarla yapılan saldırılarda 34 Iraklının öldüğünü, 224 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

İBRAHİM: SALDIRILARDA 34 KİŞİ ÖLDÜ, 224 KİŞİ YARALANDI
   
Irak İçişleri Bakan Yardımcısı Ahmed İbrahim, başkent Bağdat'ta bugün düzenlenen saldırılarda 34 kişinin öldüğünü, 224 kişinin yaralandığını açıkladı.

İbrahim, düzenlediği basın toplantısında, ölenlerden 26'sının sivil, 8'inin polis memuru olduğunu, 159 sivilin ve 65 polis memurununda yaralandığını kaydetti.
  
Irak polisi ve ABD askeri yetkilileri, Ramazan'ın ilk gününe kanlıbaşlayan Bağdat'ta, Kızılhaç binasına düzenlenen saldırıda yaklaşık 10kişinin, diğer saldırılarda da 27 kişinin öldüğünü bildirmişti.

PATLAMALARIN  SAYISI KONUSUNDA FARKLI AÇIKLAMALAR
   
Irak'ın başkenti Bağdat, dün Amerikalı ve diğer koalisyon yetkililerinin kaldığı El Reşid oteline düzenlenen roket saldırısının ardından bugün de bir dizi şiddetli patlamayla sarsıldı.

Bağdat'ta Uluslararası Kızılhaç Komitesi binasının önünde patlayıcı yüklü ambulansın binanın güvenlik bariyerlerine sürülerek patlatılmasından sonra kısa aralıklarla en az 3 patlamanın daha meydana geldiği bildiriliyor.

Patlamalardan en az ikisinin patlayıcı yüklü araçlarla düzenlenen intihar saldırıları olduğu belirtilirken, başkentte sabah erken saatlerdeki patlamalardan ikisinin de iki polis karakolunda olduğu kaydedildi.

Bağdat'ta sabahki patlamalarda ölenlerin sayısı son bilgilere göre18 olarak açıklandı, çok sayıda yaralı olduğu belirtildi.

Amerikalı Tuğgeneral Mark Hertling, Kızılhaç binası önündeki saldırı dışında Bağdat bölgesinde üç ayrı bomba yüklü araçla daha saldırı düzenlendiğini, bunlardan ikisinin polis karakoluna yönelik olduğunu söyledi.

Hertling, Kızılhaç binası yakınına düzenlenen saldırıda 10 Iraklının öldüğünü, 10'unun yaralandığını kaydetti.

Kızılhaç yetkilisi Pascal Jansen de, Kızılhaç binası yakınında meydana gelen patlamada ölü sayısının 10 olduğunu doğrularken, yaralı sayısını en az 15 olarak verdi. Uluslararası ajanslar ise ilk patlamada, en az 12 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı sözcüsü Nada Dumani de, Kızılhaç personelinden yaralanan ya da ölen olduğunu belirtti, ancak ayrıntı vermedi. Dumani, Teşkilat binasında normalde 100 kişinin çalıştığını ancak patlama sırasında içerde kaç kişinin olduğunun bilinmediğini söyledi.    

Amerikan askeri polisi Mike Toole, Bağdat'ın kuzeydoğusundaki Eş Şaab bölgesinde bir karakol yakınlarında meydana gelen patlamada da 8 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Reuters muhabiri, Bağdat'taki başka bir karakolun yakınında meydana gelen 3. patlamanın ardından, yıkıntılardan 4 kişinin çıkarıldığını, ancak bu kişilerin ölü olup olmadıkları hakkında bilgi verilmediğini bildirmişti.

Bu arada, başka kaynaklar da sabahki patlamaların sayısının 5 olduğunu açıkladılar. Amerikan ordusu ve Irak polisinden kaynaklar, saldırıların 4'ünün karakollara, birinin Kızılhaç merkezine yönelik olduğunu kaydetti.
Öte yandan, adını açıklamayan Amerikalı bir askeri yetkilinin dahaönce AFP'ye ''Sağlık Bakanlığı yakınlarında bir patlamanın meydana geldiğini'' söylemesinin ardından olay yerine giden AFP muhabirinin, burada patlama olmadığını ve her şeyin yolunda gittiğini gördüğünü aktardığı da belirtildi.

Bağdat'ta dün Amerikan ve diğer koalisyon yetkililerinin kaldığı, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in de içinde bulunduğu El Reşid oteline roket saldırısı düzenlenmiş, saldırıda Amerikalı bir albay ölmüş, 18 kişi yaralanmıştı.

KAYNAKLAR: 5 SALDIRIDA 19 ÖLÜ, 68 YARALI VAR
   
Irak'ın başkenti Bağdat'ta bu sabah saatlerinde birbiri ardına 5 patlama meydana geldiği, patlamalarda 19 kişinin öldüğü, 68 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Hastane kaynaklarıyla Amerikan askeri kaynakları, bu sabah Bağdat'ı vuran en kanlı saldırının Kızılhaç binası önündeki patlama olduğunu belirtirken, İbn El Nefis Hastanesi, bu saldırıda 12 Iraklının öldüğünü, 22 kişinin de yaralandığını bildiklerini, başka yaralıların diğer hastanelere kaldırıldığını açıkladı.

Öte yandan, Amerikan kuvvetlerinin de görev yaptığı El Elam polis karakoluna yönelik intihar saldırısında 3 Iraklı polisin öldüğü, 10 Amerikan askerinin yaralandığı belirtildi.

Polis ve Amerikan kuvvetlerine göre de, El Hadra'daki polis karakoluna yönelik saldırıda 1 Iraklı polisle 3 sivilin karakol önündehayatını kaybetti, hastane kaynaklarına göre de başkentteki 5 ayrı saldırıda toplam 68 kişi yaralandı.

SALDIRILAR SADDAM İŞİ

Saldırılar ile ilgili bir açıklamada yapan Irak Konseyi  İçişleri Bakanı Yardımcısı Ahmet İbrahim saldırıların arkasında Saddam Hüseyin'in bulunduğunu açıkladı.

Saldırıya görgü tanıklığı yapan Kızılhaç binasının koruma görevlisi Saba Ali İhsan ise saldırının önce bomba yüklü bir Ambulans'ın binaya yaklaşarak infilak etmesi sonucu meydana geldiğini duyurdu.

Gece boyunca düzenlenen farklı saldırılarda 3 ABD askeri öldürüldü. Bağdat'ta gece yarası düzenlenen saldırıda 2 ABD askeri öldürülürken Ebu Garip'te de bir ABD askeri öldürüldü.

Saldırılarla birlikte ABD Başkanı Irak'ta zafer ilan ettiği 1 Mayıs tarihinden bu yana öldürülen ABD askeri sayısı 112'ye yükseldi.

12 CESET MORGA GÖTÜRÜLDÜ
   
Irak'ın başkenti Bağdat'taki Kızılhaç merkezinin önünde meydana gelen patlamadan sonra ilk belirlemelere göre 12 cesedin morga götürüldüğü bildirildi.

Fransız Haber Ajansı (AFP) ve İngiliz Reuters ajansının Bağdat'taki muhabirleri, en az 12 cesedin morga kaldırıldığını, ölenler arasında yabancıların bulunduğunu bildirdiler.

Bu arada, Uluslararası Kızılhaç Örgütü sözcüsü Nada Dumani de, ölenler arasında örgüt görevlileri bulunduğunu belirtti, ancak başka ayrıntı vermedi.

Dumani, normalde binada çoğu Iraklı 100 kişinin çalıştığını, patlama sırasında binada kaç kişinin bulunduğunun bilinmediğini söyledi.

KIZILHAÇ: SALDIRIYA RAĞMEN IRAK'TA KALMAMIZ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR''
   
Kızılhaç, Irak'ın başkenti Bağdat'takibinalarına düzenlenen saldırıya rağmen bu ülkede kalmalarının hayati önem taşıdığını bildirdi.

Kızılhaç sözcüsü Nada Doumani, gazetecilere açıklamasında, Irak'takalmaları gerektiğine inandıklarını, çünkü burada Iraklılar için önemli işler yaptıklarını söyledi.

Bu tür eylemlerin bedelini Iraklıların ödememesini umduklarını belirten sözcü, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin 1980'den bu yana Irak'ta çalıştığını ve tutukluları ziyaret ettiklerini, Cenevre sözleşmesine uyulup uyulmadığını izlediklerini ve diğer insani işleri yaptıklarını hatırlattı.

Sözcü, bugünkü saldırının, komitenin gelecekte bu ülkedeki rolüyleilgili vereceği kararı etkileyeceğini de bildirdi.

KIZILHAÇ'TAN SERT KINAMA
   
Uluslararası Kızılhaç Komitesi, bu sabah Bağdat'taki bürosuna karşı düzenlenen kanlı saldırıyı sert dille kınadı. Kızılhaç sözcüsü Florian Westphal, AFP muhabirine verdiği demeçte,''Bu saldırıyı en sert şekilde lanetliyoruz'' dedi.

Bağdat'taki koşulları değerlendirerek faaliyetlerine devam edip etmeyeceklerine birkaç gün içinde karar vereceklerini belirten sözcü, saldırıda ölen 12 kişiden sadece 2'sinin Kızılhaç görevlisi olduğunu kaydetti. Sözcü, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Bağdat'ta 1980'lerin başından beri faaliyet gösteren Kızılhaç, bugün ilk kez saldırıya uğramıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle