GeriDünya Bağdat'ta kanlı gün 48 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağdat'ta kanlı gün 48 ölü

Bağdat'ın güneyindeki Divaniye'de Şii milislerle Irak ve Amerikan askerleri arasındaki çatışmalarda ölü sayısı 34'e yükseldi, onlarca kişi yaralandı. İntihar saldırısında ise 14 kişi öldü.

Hastane ve askeri kaynaklar, radikal Şii lideri Mukteda Sadr'a bağlı milislerle Irak ve Amerikan askerleri arasında çıkan çatışmalarda 25 Irak askerinin öldüğünü bildirdi. Bir askeri kaynak, dün gece başlayan çatışmalarda 5 Irak askerinin de kaybolduğunu söyledi.

Divaniye kasabasındaki hastanenin güvenlik sorumlusu Ahmed El Haci, hastaneye 9 sivil ve 25 Irak askerinin cesedinin getirildiğini kaydetti. Hastanedeki bir doktor ise 25 Irak askeriyle birlikte 7 sivil ve 2 Şii milisin öldüğünü bildirdi. Hastane kaynakları, yaralı sayısının da en az 70 olduğunu açıkladı.

Bir askeri yetkili, çatışmaların dün saat 23.00 civarında Irak askerlerinin Divaniye'de üç mahallede milislere karşı baskınlar düzenlemesiyle başladığını söyledi. Çatışmaların bugün de sürdüğünü anlatan askeri yetkili, Irak askerlerinin, Sadr'ın Mehdi Ordusu milislerinin saldırılarını püskürtmelerine yardım için Amerikan askerlerinin de kasabaya geldiğini kaydetti.

Askeri yetkili, 10'unun yakalandığını söylediği milislerin RPG ve otomatik tüfeklerle saldırı düzenlediğini söyledi.
Bağdat'ın 130 kilometre güneyindeki Şii nüfusun ağırlıkta olduğu Divaniye'de, Mehdi Ordusu'nun etkinliğinin giderek arttığı belirtiliyor.

Irak'ta iktidardaki Şii ittifakı içinde de yer alan Sadr'ın hareketinin hükümette 5 bakanı, 275 sandalyeli mecliste de 30 milletvekili bulunuyor. İşgal güçlerine ve Irak kuvvetlerine karşı 2004'te iki kez direniş başlatan Sadr'ı dizginlemekte, Şii ittifakın hükümeti kurabilmesinde desteği de olması nedeniyle Başbakan Nuri El Maliki'nin zorlandığı, Amerikan güçlerinin de Sadr'ın hükümetteki ve nüfusun çoğunluğunu oluşturan Şiiler üzerindeki etkisi nedeniyle Mehdi Ordusu ile karşı karşıya gelme konusunda ihtiyatlı olduğu kaydediliyor.

İNTİHAR SALDIRISI: 14 ÖLÜ

Irak'ın başkenti Bağdat'ta, İçişleri Bakanlığı yakınındaki kontrol noktasına bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısı 14'e çıktı.  Polis, saldırıdaki yaralı sayısını da 43 olarak açıkladı. Ölenlerden 8'iyle yaralılardan 17'sinin polis olduğu belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle