GeriDünya Bağdat'ta kaçırılan 18 Türk işçiden 2'si serbest bırakıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağdat'ta kaçırılan 18 Türk işçiden 2'si serbest bırakıldı

Bağdat'ta kaçırılan 18 Türk işçiden 2'si serbest bırakıldı
refid:30088384-spot ilişkili resim dosyası

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "Bağdat'ta kaçırılan 18 Türk işçiden 2'sinin serbest bırakıldığını" açıkladı.

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile birlikte Bakü'de bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, burada yaptığı açıklamada, "Bağdat'ta kaçırılan 18 vatandaşımızdan 2'si serbest bırakıldı. Serbest bırakılan işçiler Necdet Yılmaz ve Ercan Özpilavcı" dedi.

Bağdatta kaçırılan 18 Türk işçiden 2si serbest bırakıldı

Serbest bırakılan işçiler Necdet Yılmaz (solda) ve Ercan Özpilavcı (sağda)...

İşçilerin Basra kentinde serbest bırakıldığı açıklandı. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı, Reuters'a yaptığı açıklamada, serbest bırakılan işçilerin yanı sıra diğer işçilerin de sağlık durumlarının iyi olduğunu" söyledi.

ONLARCA KONTROL NOKTASINA RAĞMEN...

DHA'nın Irak muhabiri Ahmet Haşim Muhtaroğlu'nun haberine göre; konuyla ilgili bir açıklama yapan Basra İl Meclisi Güvenlik Komisyonu Başkanı Cebbar El Saidi, “İki Türk işçiyi taşıyan bir araç, geçen gece geç saatlerde Basra'nın batısındaki Muhammed El Kasim yolunda yeni inşa edilen Türk Hastanesi'nin yanına geldi. Burada serbest bırakılan işçiler Necdet Yılmaz ve Ercan Özpilavcı'nın sağlık durumu iyi" dedi. El Saidi, Bağdat-Basra arası 550 kilometre mesafe bulunduğunu hatırlatarak, "Arada onlarca kontrol noktası bulunmasına rağmen işçilerin buraya nasıl getirildikleriyle ilgili geniş kapsamlı araştırma başlatıldı” diye konuştu.

Al Jazeera Türk, 11 Eylül'de, Şii milisler tarafından kaçırılan Türk işçilere ait görüntüler yayınlamıştı. Videoda işçiler, kendilerini kaçıran grubun taleplerini okuyordu.

Bağdatta kaçırılan 18 Türk işçiden 2si serbest bırakıldı TÜRK İŞÇİLERİN İLK GÖRÜNTÜSÜ YAYINLANDI

Reuters'a konuşan Nurol Holding CEO'su Uğur Doğan, "Evet bu kişiler bizim işçilerimiz. Şu anda aileleri, Dışişleri Bakanlığı ve Bağdat büyükelçiliğimizle temas halindeyiz" demiş ancak başka bir detay vermemişti.

Bağdatta kaçırılan 18 Türk işçiden 2si serbest bırakıldı


Nurol İnşaat'ın Bağdat'ın Sadr bölgesinde inşa ettiği stadyum kompleksinde çalışan 18 Türk işçi, 2 Eylül'de kaçırılmıştı.

Bağdatta kaçırılan 18 Türk işçiden 2si serbest bırakıldı BAĞDAT’TA 18 TÜRK İŞÇİ KAÇIRILDI

Olayın hemen ardından açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Irak'ta kaçırılan Türklerin bir stadyum inşaatında çalışan 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebeci olduğunu belirterek, "Kaçırılma sırasında şirkette Türk işçilerini diğer ülkelerin vatandaşlarından ayırarak bir seçime tabi tuttuklarını öğrendik" demişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle