GeriDünya Bağdat elçiliğimizi özel tim koruyacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağdat elçiliğimizi özel tim koruyacak

Geçen 14 Ekim'de intihar saldırısına hedef olan Türkiye'nin Bağdat Büyükelçilik binasının, 16 özel harekatçı polis tarafından 24 saat kesintisiz korunması önerildi. Büyükelçiliğimizin önündeki bariyerlerin yükseltilmesi ve daha uzak noktaya konulması istendi.

Saldırının ardından Dışişleri Bakanlığı, koruma önlemlerinin arttırılması için İçişleri Bakanlığı'ndan yardım istemişti. Talep üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay başkanlığındaki heyet askeri uçakla Bağdat'a giderek inceleme yaptı.

Oktay, yaptığı incelemede, Bağdat Büyükelçiliğimize, bundan sonra da bomba yüklü kamyonla intihar saldırısı yapılması olasılığı değerlendirdi. Bu durumda elçiliğin en az hasarla kurtulabilmesi için, elçilik önündeki beton barikatların yükseltilmesi ve olabildiğince uzak noktalara yerleştirilmesini istedi.

Bomba yüklü kamyon elçiliğe girmek istediğinde, bariyerlerin bulunduğu uzak noktada durdurulacak ve bomba patlatılırsa, elçilikte çalışan görevlilerin can güvenlikleri korunmuş olacak. Bu amaçla elçiliğin duvarları yükseltilebilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle