GeriDünya BA'dan Concorde'a veda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BA'dan Concorde'a veda

British Airways'in 27 yıldır Amerika ile Avrupa kıtaları arasında sefer yapmakta olan Concorde uçağının son uçuşu, 24 Ekim Cuma günü yapılacak.

BA'in süpersonik uçağı Concorde'un bundan böyle tarifeli uçuşlarının sona ereceğini belirten firma yetkilileri, tarifeli uçağın, son yolcularıyla, 24 Ekim günü New York'tan kalkıp, öğleden sonra Heathrow havaalanına iniş yapacağını bildirdi.

Concorde'un ayrıca, özel müşterileri ve meraklıları için, İngiltere hava sahası içinde de 90 dakikalık iki ayrı ''son uçuş''  yapacağı belirtiliyor.

New York'tan gelecek Concorde uçağının 24 Ekim Cuma günü yerel saatle 16.00'da Heathrow'a ineceği, bu inişi takiben İngiltere inişleri yapan diğer Concordelar'ın da bu uçağı izleyecekleri kaydediliyor. 

Bu uçaklardan birinin Edinburgh'dan kalkacağı, ikincisinin ise 100 yolcusuyla Heathrow'dan kalkıp ülke hava sahasını gezdikten sonra yeniden bu alana ineceği belirtiliyor. Concordelar'ın son seferlerinin Heatrow'da noktalanışı sırasında, binlerce kişinin alan çevresinde toplanıp dünyanın ilk ''süpersonik'' uçağının bu anına tanıklık etmesi bekleniyor.

BA, elindeki 7 Concorde uçağına veda etme nedeninin ise ''tamamen ekonomik'' olduğunu açıkladı.

Concorde'un cuma gününe kadar programlanmış olan tarifeli uçuşlarının ise normal olarak sürdürüleceği bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle