Dünya Haberleri

DÜNYA

  Babası duruyor oğlu başlıyor

  İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)
  24.10.2007 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin kararlılığını gören Irak yönetimi tutuştu. Irak Başbakanı Maliki "PKK büroları kapatılacak" diyor, ancak Barzani'nin oğlu hem PKK bürosu olmadığın söylüyor hem de tehdite devam ediyor.

  Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonunun sorularını yanıtlayan Mesut Barzani’nin oğlu Mesrur Barzani  “Kuzey Irak'ı hedef alacak askeri bir operasyon karşısında da hiç çekinmeden kendimizi savunuruz” dedi.

  K.Irak'taki bölgesel yönetimin gizli haber alma örgütünün başındaki Mesrur Barzani, Kuzey Irak ile ilgili yapılan görüşmeler, alınan kararlar ve anlaşmalarda bölgesel hükümeti ve yetkililerinin de hazır bulunması gerektiğini, aksi halde bölgeyle ilgili görüş, karar ve anlaşmalara bağlı kalmayacaklarını söyledi.

  Mesrur Barzani, doğrudan K.Irak ile ilgili olan konularda Türkiye ve diğer komşu ülkelerle yapılan görüşme ve anlaşmalarda bölge yönetiminin de hazır bulunup, görüşünün sorulmasını isterken, içinde yer aldıkları anlaşma ve kararların bölgesel yönetim tarafından onaylanacağını, aksi halde bu anlaşmalara bağlı kalmayacaklarını vurguladı. Barzani'ye bağlı televizyon kanalında yayınlanan röportajda Mesrur Barzani Türkiye ile PKK arasındaki soruna değinerek şöyle dedi:

  “Bizim bu sorunla uzaktan yakından hiçbir ilgimiz bulunmamaktadır. Türkiye’ye yönelikte ne kötü bir niyetimiz nede kötü bir tutumumuz olmuştur. Bu nedenle bizim bu konunun içerisine çekilmemizi anlayamamaktayız. Şiddete karşı olduğumuz açık ve nettir. PKK’nın da şiddete başvurarak bir şeyler elde edeceğine kesinlikle inanmamaktayız. Bu nedenle sorunu, Türkiye’yle barış içinde çözüme kavuşturmaları gerektiğini belirtmekteyiz. Sorun siyasi bir sorun olduğundan askeri operasyonlarla bu sorunun çözüme kavuşması mümkün değil. PKK’lılar, bölge yönetim kurulmadan önce bu bölgelere yerleşmişti. Bundan dolayı bölgedeki yönetim PKK varlığından sorumlu değil. PKK kontrol edilmesi mümkün olmayan dağlık alanlara yerleşmiş durumda. Bununla birlikte bizim kontrolümüz altındaki bölgelerde tek bir PKK’lı bile bulunmamaktadır. PKK meselesinin Türkiye’nin bir iç sorunu oluğuna inanmaktayız.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı