GeriDünya Baba kulak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baba kulak

Baba kulak
refid:27734769 ilişkili resim dosyası

ABD’nin birçok ‘kirli çamaşırını’ ifşa eden eski ajan Edward Snowden, kaçtığı Rusya’da açıkladı: NSA, Türkiye dahil birçok ülkede GSM şirketleri üzerinden ‘istediğini’ dinledi!

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) dinleme skandallarına bir yenisi eklendi. Daha önce NSA’nın dinleme skandalları da dahil birçok kirli çamaşırını ortaya çıkaran eski ajan Edward Snowden, kaçıp saklandığı Rusya’dan yeni belgeler açıkladı.

KOD ADI: AURORAGOLD

Bu belgelere göre NSA, Türkiye de dahil dünya genelindeki GSM operatörü şirketlerin yüzde 70’ine sızdı. İddiaya göre, bu oran Türkiye’de ise yüzde 75 olarak paylaşıldı. Snowden’ın sızdırdığı haritaya göre, NSA sadece Kanada, Burma ve Tunus’taki GSM operatörlerini dinlemede başarılı olamadı.
NSA’nın yürüttüğü ‘AURORAGOLD’ isimli proje kapsamında önce, dünya çapındaki GSM operatörü çalışanlarının e-postaları, telefon görüşmeleri ve her türlü iletişimi izlendi. Çalışanlar, GSM ağındaki teknik problemleri çözmek için kendi aralarında yazışırken veya tartışırken, NSA’nın da bu yazışmalar sayesinde sisteme sızmasını kolaylaştıran teknik açıkları öğrendi. Bu açıklar kullanılarak ‘asıl hedef’ kişilere ulaşılıp tüm elektronik haberleşmeleri izlendi.

KİMDİR

Edward Joseph Snowden
(21 Haziran 1983)

Amerikalı bilgisayar uzmanı, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı. Gizli NSA belgelerini medyaya ifşa ederek, kurumun küresel izleme detaylarını ortaya çıkaran ‘sızıntıları’ başlatmıştır.
5 Haziran 2013’te başlayan bu süreç PRISM, XKeyscore ve Tempora gibi internet izleme programlarının yanı sıra, ABD ve Avrupa’nın telefon metadatalarının NSA tarafından nasl alıkonulduğunu da ortaya çıkardı. (WIKIPEDIA’dan derlenmiştir)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle