GeriDünya Azeriler’den rejime ‘Yokh’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Azeriler’den rejime ‘Yokh’

Azeriler de Gürcistan ve Ukrayna’daki halk hareketlerinden esinlenerek ‘Yokh’ isimli bir grup kurdular. Baskıcı statükoya ‘hayır!’ demek için kurulan ‘Yokh’ örgütünün lideri Razi Nurullayev, ‘İstediğimiz cumhurbaşkanı devirmek değil. Tüm sistemi değiştirmek istiyoruz’ dedi.

Nurullayev, AFP haber ajansına verdiği demeçte, örgütlerinin, Sırbistan’da Miloseviç’i deviren ‘Otpor’, Gürcistan’daki ‘Kmara’ ve Ukrayna’daki ‘Pora’ gençlik hareketlerini model aldığını söyledi. Ancak hareketin yüksek hedefleri bulunmasına karşın her şeyi bir gecede değiştirmeyi beklemiyorlar. Nurullayev, ‘Ukrayna’da 10 yılda başarılanı Azerbaycan’da 10 ayda başarmayı beklemiyoruz’ dedi.

ÖNCE YOLSUZLUKLAR

Gürcistan ve Ukrayna’da halk ayaklanmaları tartışmalı seçimlerin ardından patlamıştı. Ancak Nurullayev, Kasım ayındaki seçimlerde ‘Yokh’un böyle bir hareketi başlatması için erken olduğunu belirtmekle birlikte seçim kampanyası sırasında aktif olacaklarını da ifade etti. Nurullayev, ‘Hükümetin bize saldıramayacağı konularda protesto gösterileri düzenleyerek başlamak istiyoruz. Örneğin yolsuzlukları protesto edeceğiz. Hükümet de yolsuzluklara karşı mücadele ettiğini öne sürüyor’ dedi.

Bu arada, hapisteki bir grup muhalefet liderinin serbest bırakılmasını talep eden muhalefetteki Yeni Musavat Partisi üyelerinden 100 kadar kişi, dün başkent Bakü’de gösteri düzenledi. Ancak polis göstericileri dağıtarak birkaç kişiyi gözaltına aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle