GeriDünya Azeri ve Ermeni dışişleri bakanları Moskova'da tokalaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Azeri ve Ermeni dışişleri bakanları Moskova'da tokalaştı

Azeri ve Ermeni dışişleri bakanları Moskova'da tokalaştı

Ermenistan işgalindeki Dağlık Karabağ'da Azeri ve Ermeni güçleri arasındaki yoğun çatışmaların başlamasından yaklaşık bir hafta sonra, barış için ümit verici bir adım atıldı. Azeri ve Ermeni dışişleri bakanları, Rusya'daki bir uluslararası toplantıda el sıkıştı. Öte yandan taraflar, çatışma bölgesinde kalan askerlerin cansız bedenlerinin alınması konusunda anlaştı. Cephede saat 15.00'dan bu yana her iki tarafa ait askerlerin cansız bedenleri aranıyor.

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Konseyi'nin toplantısına Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile Ermeni mevkidaşı Edward Nalbandyan da katıldı.

Azeri ve Ermeni dışişleri bakanları Moskovada tokalaştı

İki bakanın tokalaştığı anın görüntüleri, bölgede barış sağlanmasına yönelik umutları artırdı.

Azeri ve Ermeni dışişleri bakanları Moskovada tokalaştı

Azerbaycan ve Ermenistan, salı günü Rusya arabuluculuğunda ateşkes ilan etmişti. Ancak Azerbaycan, Ermeni güçlerinin ateşkesi ihlal ettiğini bildirmiş ve karşı tarafın saldırılarına karşılık vermişti.

Azeri ve Ermeni dışişleri bakanları Moskovada tokalaştı

Azeri ve Ermeni dışişleri bakanları Moskovada tokalaştı

Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında yaşanan gerginliğin ardından dün Erivan'ı ziyaret eden Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, bu sabah Bakü'ye geldi. Medvedev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

ASKERLERİN CENAZELERİNİN ALINMASI KONUSUNDA ANLAŞILDI

Öte yandan Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında yaşanan çatışmaların ardından taraflar, çatışma bölgesinde kalan askerlerin cansız bedenlerinin alınması konusunda anlaştı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, tarafların yerel saatle 15.00'dan itibaren ateşkesin yeniden sağlanması konusunda mutabakata vardığı belirtildi. Açıklamada, AGİT Bakü Ofisi ve Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün aracılığıyla 15.00-20.00 arasında çatışma alanında kalan her iki tarafa ait askerlerin cansız bedenlerinin alınacağı bildirildi.

Azeri ve Ermeni dışişleri bakanları Moskovada tokalaştı

Ermenistan ordusunun Azerbaycan sivil yerleşim birimlerini ateşe tutmasının ardından Azerbaycan ordusu cephe hattında karşı saldırı başlatmıştı. Ağdere, Terter, Ağdam, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde başlatılan operasyonlarda bazı stratejik bölge ve yerleşim birimleri işgalden kurtarılmıştı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının farklı tarihlerde yaptığı açıklamalara göre çatışmalarda 31 Azerbaycan askeri şehit oldu, 240 Ermenistan askeri hayatını kaybetti.

ALİYEV: AZERBAYCAN ATEŞKESE UYUYOR

Rusya Başbakanı Medvedev, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. İkili ve heyetler arası görüşme gerçekleştiren Medvedev ve Aliyev, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Aliyev, burada yaptığı konuşmada, Medvedev'le Azerbaycan-Rusya ilişkilerini, bölgesel konuları ve Dağlık Karabağ'da yaşanan son olayları detaylı şekilde müzakere ettiğini bildirdi. Medvedev'in ziyaretinin Azerbaycan'la ilişkilere verilen önemin göstergesi olduğunu belirten Aliyev, Dağlık Karabağ ve etrafındaki yedi ilin uzun süredir işgal altında tutulduğunu, 1 milyondan fazla insanın göçmen olduğunu hatırlattı.

Konuya ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) dört kararı bulunduğunu hatırlatan Aliyev, bunların uygulanmadığını ifade etti.

Aliyev, "Azerbaycan ateşkese uyuyor. Ermenistan'ın da ateşkese uyacağına ümit ediyoruz. Ermenistan'ın Azerbaycan'ı gerginliği başlatmakla suçlaması gerçeği yansıtmıyor. Biz sadece topraklarımızı ve sivil vatandaşlarımızı koruyoruz. Sorunun barış yoluyla çözümünden yanayız ve müzakere sürecini devam ettireceğiz. Minsk Grubu eş başkanlarının bölgeye yaptığı son ziyareti destekliyoruz. Mevcut durumun değişeceğine ve Azerbaycan topraklarının işgalden kurtarılacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

MEDVEDEV: BARIŞ İÇİN TAVİZLER VERİLİR

Medvedev ise Azerbaycan ile dostluk ve karşılıklı saygıya dayanan aynı zamanda stratejik ve karşılıklı fayda sağlayan ilişkilere sahip olduklarını belirtti.

Ekonomik durumun zor süreçten geçtiğini ifade eden Medvedev, ekonomik ilişkilerin ve yatırımların geliştirilmesini önem arz ettiğini vurguladı. İki ülke arasında enerji ve ulaştırma projeleri olduğunu söyleyen Medvedev, Azerbaycan'a planladığı ziyaretin son olaylar nedeniyle öne alındığını, bunun da doğru karar olduğunu aktardı.

Dağlık Karabağ sorunun barış yolu ile çözülmesinden yana olduğunu belirten Medvedev, şunları söyledi:

"Sorunun barış ve müzakere yolu dışında farklı bir çözüm yolu yok. Bu nedenle elde edilen son ateşkesi destekliyoruz. Tarafların tutumu birbirine yaklaşmalı ve tavizler aranmalıdır. Hiçbir çatışma tarafların birinin zaferiyle sonuçlanmaz ve her zaman çatışmayı sona erdirmek ve barışı tesis etmek için zor tavizler verilir."      

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle