GeriDünya Azeri ve Ermeni aydınları Yukarı Karabağ'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Azeri ve Ermeni aydınları Yukarı Karabağ'da

Azeri ve Ermeni aydınlarından oluşan bir heyet, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ bölgesini ziyaret etti.

Ermeni basınında yer alan habere göre, Azerbaycan'ın Moskova Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu ve Ermenistan'ın Moskova Büyükelçisi Armen Smbatyan'ın başkanlığındaki heyet, Yukarı Karabağ'daki işgal yönetiminin lideri Bako Saakyan ile görüştü.

Görüşmede Bülbüloğlu, Ermenilerle Azerilerin uzun yıllar birlikte yaşadığını ifade ederek, bu ziyaretin amacının, iki ülke halklarının yakınlaşması olduğunu söyledi.

Saakyan da, bu gibi ziyaretleri desteklediğini belirterek, ziyareti “halk diplomasisi” olarak niteledi. Heyet, Yukarı Karabağ'daki görüşmelerini tamamladıktan sonra Erivan'a geçerek, burada Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüşecek.

Erivan ziyaretinden sonra Azeri ve Ermeni diplomatlarından ve aydınlarından oluşan heyetin Bakü'ye gelmeleri ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilmeleri bekleniyor.

Ermeni aydınlarıyla birlikte Azerbaycan'ın işgal altındaki bölgelerini ziyaret eden Polad Bülbüloğlu ve beraberindeki heyetin, ziyaretin sonuçlarına ilişkin basın toplantısı düzenlemeleri de öngörülüyor.

Buna benzer bir ziyaret Azerbaycan ve Ermenistan aydınları tarafından 2007 yılında yapılmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle