Dünya Azeri gazı anlaşması Haziran'a kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Azeri gazı anlaşması Haziran'a kaldı

Azeri gazı anlaşması Haziran'a kaldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan ziyareti sırasında imzalanması beklenen Şahdeniz-1 doğalgaz anlaşması Haziran ayına kaldı.

AB'NİN GÖZÜ BU ANLAŞMADA

Bakü'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, doğalgaz konusunun bitirilme noktasına getirildiğini ifade etti.   

Erdoğan, Aliyev'i 7 ve 8 Haziran'da İstanbul'da ağırlayacaklarını belirtirken, "Bunu (doğalgaz anlaşmasında gelinen noktayı) taçlandırma işini de Sayın Cumhurbaşkanı'nın Türkiye ziyaretinde gerçekleştirelim. Türkiye'de bu adımı atmış olalım" diye konuştu.

Türkiye ile Azerbaycan, Şahdeniz doğalgazı projesi kapsamında üç konuda müzakere yapıyor. Bunlar; Şahdeniz-1'den alınan doğalgazın yeni fiyatı, Şahdeniz-2'den Türkiye'nin alacağı gazın fiyatı ve miktarı ile transit taşıma ücretleri.

Ortak basın toplantısında konuşan Aliyev, Azerbaycan doğal gazının Nabucco projesine katılıp katılmayacağı sorusuna da şu cevabı verdi:

"Azerbaycan doğal gazı bölgedeki enerji projeleri ve boru hatlarının ana kaynağıdır. Uzun yıllar süren arama ve sondaj çalışmaları sonucunda Azerbaycan,  çok zengin doğal gaz kaynaklarına ulaşmıştır. Günümüzde Azerbaycan gazı değişik  yönlerde komşu ülkelere aktarılmaktadır. Bu coğrafyanın geliştirilmesini amaçlayan Azerbaycan'ın, şartlar uygun olursa, istenilen doğal gaz projesine  katılması mümkündür.

Geçen ay Azerbaycan ve Türkiye arasında, doğal gaz satışı ve nakline ilişkin bütün konularda prensip olarak anlaşmaya varıldı. Anlaşmanın imzalanması için teknik detaylar görüşülmektedir. Bizim enerji politikamızda, ihracın çeşitlendirilmesi öngörülmektedir. Doğal gaz kaynaklarını göz önünde bulundurursak gelecek 10 yılda Azerbaycan, güvenilir bir doğal gaz ihraç ülkesi  olarak kendisini dünyaya tanıtacaktır."

ERDOĞAN YİNE "ÖNCE KARABAĞ" DEDİ
Basın toplantısında Ermenistan'la yakınlaşma sürecine de değinen Başbakan Erdoğan, Dağlık Karabağ sorunu çözüme kavuşmadan, TBMM'den olumlu bir kararın çıkmasının mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokollerin parlamentolarda onaylanması sürecine ilişkin bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Erdoğan şöyle konuştu:

“Şu anda Türkiye ile Ermenistan arasındaki bu normalleşme süreci diye  ifade ettiğimiz İsviçre'deki anlaşmaların imzalanması, şu anda zaten bir defa  Ermenistan tarafından askıya alınmış durumda. Bizim de biliyorsunuz Parlamentoya sevk edilmiş durumda. Ancak bizim Parlamentoya sevk edilen bu normalleşme sürecine yönelik protokolle ilgili çok açık, net bir ifademiz var. O da nedir,  dedik ki; bir, bu Dağlık Karabağ konusu, rayonlar konusu bunlar çözüme kavuşmadan, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki sorun çözüme kavuşmadan zaten TBMM’den olumlu bir kararın çıkması mümkün değil. Bu çok açık, net ortada. Bunu Minsk Üçlüsü'nün her üçüne de söyledik, her üçüne de anlattık. Buna yönelik olarak kendilerinin bu işi çok daha sıkı ele almaları gerekir ve Ermenistan'a da bu işin ehemmiyeti, önemini anlatmaları lazım.

Madrid konusunu bunun için ağırlıklı gündeme getirdik, diğerlerini de aynı şekilde gündeme getirdik. Fakat Ermenistan'ın hala bu konuda hassasiyetinin olmadığını görüyoruz. Nitekim şu anda da zaten 4 ay gibi bir süreç geçti Soçi'den sonra. Olumlu bir gelişme yok.”

"NAHÇIVAN'A UÇUŞLAR BAŞLAYACAK"      
Başbakan Erdoğan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'ne ilişkin bir soruyu da şöyle yanıtladı:

"Aynen planladığı gibi bu çalışmayı kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Çünkü Nahçıvan'ın bu sorununu gidermek bizim zaten önemli bir görevimiz. Biliyorsunuz 17 Haziranda zaten havayolu taşımacılığını başlatıyoruz. Büyük ihtimalle iki dışişleri bakanımız açılış töreninde bir arada olacaklar ve haftada üç sefer THY, Nahçıvan'a uçuş gerçekleştirmiş olacak.”

Başbakan Erdoğan Aliyev'le ortak basın toplantısının ardından Bakü'den ayrılarak Gütrcistan'a hareket etti.

Bakü'nün Haydar Aliyev havalimanından TSİ 17.30'da ayrılan Başbakan Erdoğan'ı Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yakup Eyüpov ile Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç uğurladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle