Dünya Haberleri

DÜNYA

  Azerbaycan'dan Türkiye'ye rest

  hurriyet.com.tr
  24.04.2009 - 00:44 | Son Güncelleme:

  Türkiye ve Ermenistan'ın ilişkileri normalleştirme yönünde anlaştıkları ve bu amaçla bir yol haritası öngörüldüğü açıklamaları üzerine Azerbaycan restini çekti.Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada "Türkiye - Ermenistan sınırı işgal bitmeden açılmamalı" denildi.

  Reuters haber ajansının haberine göre Azeraycan, Karabağ'daki Ermeni işgaline son verilmeden, hem Türkiye, hem de Ermenistan'ı, ilişkilerini normalleştirme yönünde adım atmamaları konusunda sert bir dille uyardı.

  AZERBAYCAN: NORMALLEŞME ERMENİ KUVVETLERİN ÇEKİLİŞİ İLE BİRLİKTE OLMALI

  Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elkhan Polukhov, Azerbaycan medyasına yaptığı açıklamada ülkesinin, her egemen devletin başka devletler ile ilişkileri mormalleştirme hakkının bulunduğuna inandığını vurgularken Azerbaycan’ın beklentilerini de dile getirdi. Sözcü, şunları söyledi:

  “Her bağımsız devletin başka devletlerle ilişki kurma hakkı var. Ayrıca Azerbaycan tarafı, Türkiye-Ermenistan ilişkilerin normalleşmesi ve sınırların açılmasının sadece, Ermeni askeri birlikliklerin Azerbaycan topraklarının çekilmesine paralel olarak gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyor."

  Türkiye’nin Ermenistan ile müzakereler konusunda Bakü’yü bilgilendirip bilgilendirmediği sorulması üzerine Sözcü “Tarafaların sürece ilişkin bilgi alış verişinde bulunduklarını” söyledi.

  ERMENİSTAN, TÜRKİYE İLE AYNI AÇIKLAMAYI YAPTI

  Ermenistan Dışişleri Bakanlığı ise bu sabah Türk Dışişleri Bakanlığı gibi yazılı bir açıklama ile Türkiye ve Ermenistan’ın ilişkilerin normalleşmesi için kapsamlı bir çerçevede mutabık kaldıklarını, bir yol haritasını belirlediklerini duyurdu.  Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamanın, Türk Dışişleri Bakanlığı açıklamasıyla aynı unsurları içerdiği görüldü. Açıklamada iki ülkenin İsviçre’nin arabuluculuğunda ikili ilişkileri normalleştirmek için yoğun bir çalışma yaptıkları ve elde tutulur bir ilerleme sağlandığı belirtilerek tarafların “kapsamlı bir çerçevede mutabık kaldığı ve bir yol haritasını belirledikleri” vurgulandı.            

  ERMESİ BASINI: ANLAŞMA ÖN KOŞUL İÇERMİYOR

  Türkiye ile Ermenistan arasında İsviçre’nin arabuluculuğunda varıldığı açıklanan mutabakatın herhangi bir “ön koşul” içermediği bildirildi.

  Ermenistan basını, Türkiye, Ermenistan ve İsviçre tarafından yapılan ortak açıklama”ya ilişkin haberlerinde “güvenilir kaynaklara” dayanarak Türkiye ile Ermenistan arasında varılan anlaşmanın hiçbir ön koşul içermediğini yazdı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı