GeriDünya Azerbaycan'da Nevruz affı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Azerbaycan'da Nevruz affı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Nevruz bayramı nedeniyle aralarında muhalefet liderlerinin de bulunduğu 115 hükümlü için af kararnamesi imzaladı.

Kararname, 114 hükümlünün kalan cezalarının affedilmesini, bir mahkumun ise kalan cezasının yarıya indirilmesini öngörüyor.

Devletin insani ve adli ilkeler temelinde hükümlülerin, hükümlü yakınlarının, ombudsmanlık idaresinin, sivil toplum kuruluşlarının başvuruları ve hükümlülerin iyi hallerinin göz önüne alınarak affa karar verildiği ifade edilen kararnamede, affa uğrayan şahısların bundan sonraki dönemde yasalara uyacaklarına inanıldığı da kaydedildi.

Kararnameyle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı 15 Ekim 2003 ve ertesi günü meydana gelen olaylara karıştıkları gerekçesiyle tutuklanan ve hüküm giyen muhalefet liderleri ile muhalefet yanlılarının tamamı affedildi. Bu olaylara karıştıkları veya olayları düzenledikleri gerekçesiyle 22 Ekim 2004 tarihinde yapılan mahkemede Halk Partisi (AHP) lideri Penah Hüseyinov 4 yıl 6 ay, Müsavat Partisi Genel Başkan Yardımcılarından Arif Hacılı 5 yıl, İbrahim İbrahimli 3 yıl, Ümit Partisi lideri İkbal Ağazede 3 yıl, Demokratik Parti (ADP) Genel Sekreteri Serdar Celaloğlu 4 yıl 6 ay, Karabağ Gazileri Birliği Başkanı Etimad Esadov 2 yıl 6 ay, “Yeni Müsavat” gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rauf Arifoğlu ise 5 yıl hapis cezası almıştı.

Af kararnamesi, Ekim 1994'de Gence kentinde darbe girişiminde bulunmak, Mart 1995'te Bakü, Gazah ve Ağstafa'da yine yönetime karşı ayaklanma niteliğindeki olaylara karışanların bir bölümünü de kapsıyor. Avrupa Konseyi tarafından Bakü yönetimine verilen ve “siyasi mahkum listesi” olarak kabul edilen listeden de yaklaşık 50 kişi affedilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle