GeriDünya Azerbaycan'da cumhurbaşkanlığı seçimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Azerbaycan'da cumhurbaşkanlığı seçimi

Azerbaycan'da gelecek 5 yıl görev yapacak Cumhurbaşkanını belirleyecek seçimlerde ülke genelinde oy verme süreci TSİ 06.00'da başladı.

Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Başkanı Mezahir Penahov, seçim sonuçlarının ilk elden izleneceği Seçimler İnfo Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, oy verme sürecinin ülke genelinde sorunsuz olarak başladığını bildirdi.

Ülke genelinde yaklaşık 4 milyon 835 bir kayıtlı seçmenin 1184 merkezde oy kullanacağını belirten Penahov, adlarını seçmen listelerinde bulamayanların da gerekli işlemleri yaparak oy verebileceğini kaydetti.

Oy veme sürecinin yerel saatle 19.00'da tamamlanması ve ilk sonuçların 22.00 sularında açıklanması bekleniyor.

7 aday katılıyor

Ülkede ilk kez yapılan bir uygulamayla 500 oy kullanma merkezinde kurulan kameralar aracılığıyla oy kullanma ve sayım süreci internetten izlenebilecek. Bunun için www.msk.gov.az adresindeki “canlı müşahide” başlığını seçmek gerekiyor.

Azerbaycan'daki 6'ncı Cumhurbaşkanlığı seçimlerine şimdiki Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ümit Partisi Başkanı İkbal Ağazade, Büyük Kuruluş Partisi Başkanı Fazıl Gazanferoğlu Mustafayev, bağımsız aday Gulamhüseyin Alibeyli, Liberal Demokratik Parti Başkanı Fuad Aliyev, Bütün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Başkanı Kudret Hasanguliyev ve Musasır Müsavat Partisi Başkanı Hafız Hacıyev olmak üzere 7 aday katılıyor.

Müsavat Partisi ve Halk Cephesi (AHCP) başta olmak üzere ülkenin önde gelen muhalefet partileri ise koşulların demokratik olmadığı gerekçesiyle seçimlere katılmayacaklarını daha önce açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle