Dünya Haberleri

DÜNYA

  Azerbaycan, Türkmenistan'la Hazar'ı görüşecek

  Hürriyet Haber
  12.11.2001 - 15:00 | Son Güncelleme:

  Azerbaycan`ın, Hazar denizindeki ulusal bölgelerin tanımlanması konusunda Türkmenistan ile görüşmelere devam etmeye hazır olduğu bildirildi. Hazar konusunda Azerbaycan ile Kazakistan'ın benzer görüşü paylaştıkları da kaldedildi.

  Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hazar`ın statüsünün belirlenmesi konusunda kıyıdaş ülke liderleri zirvesinin yapılacağı tarihin henüz belirlenmediğini ancak bu ay içinde Moskova`da yapılacak BDT zirvesinde taraf ülke liderlerinin bu konuyu da görüşmelerinin beklendiğini anlattı.

  KAZAKİSTAN İLE ORTAK GÖRÜŞ

  Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, Hazar`a kazandırılacak statü konusunda Kazakistan ile aynı görüşlere sahip olduklarını da belirtti. 

  Halefov, Hazar`a kıyıdaş 5 ülke arasında yaşanan statü sorununun çözümü konusunda, Azerbaycan ve Kazakistan`ın genelde düşüncelerinin örtüştüğünü söyledi. 

  Halefov, Kazakistan hükümetinin konuyla ilgili verdiği ikili anlaşma metninin, yetkili organlar tarafından değerlendirildiğini ve değerlendirme sonucunun daha sonra Kazak tarafına iletileceğini kaydetti. 

  RUSYA'NIN GÖRÜŞÜ

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin`in Hazar Özel Temsilcisi Viktor Kalyujni, geçen hafta yaptığı açıklamada, Rusya, Azerbaycan ve Kazakistan`ın Hazar`ın statüsü konusunda ``Hazar`ın kaynakları, kıyıdaş ülkelerin kabul edebileceği şekilde kıyıdan kıyıya ve karşıdan karşıya 5 eşit parçaya bölünebileceği`` düşüncesinde olduğunu, her bir ülkenin komşusunun alanındaki bölgede (izinle) faaliyet gösterebileceği (değiştirilmiş orta hat) görüşünü savunduklarını belirtmişti.

  Hazar`ın statüsü konusunda Türkmenistan ``enlemesine bölüşümü``, İran ise yüzde 20 oranına göre bölüşümü savunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı