GeriDünya Azerbaycan seçimlerinde Aliyev önde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Azerbaycan seçimlerinde Aliyev önde

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı seçimlerininilk sonuçlarının, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in oğlu İlham Aliyev'in ilk turda seçimleri kazanacak oy çokluğuna ulaştığını gösterdiği bildirildi.

Azerbaycan Merkezi Seçim Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan'daki 5111 seçim bölgesinin 3000'nin elde edilen ilk sonuçların İlham Aliyev'in yüzde 80 civarında oy aldığını gösterdiği belirtildi.
  
Komisyon Başkanı Mazahir Penahov, oyların yüzde 50'den fazlasının sayıldığına işaret ederek Aliyev'in ikinci tura gerek kalmadan seçimleri kazandığının belirlendiğini kaydetti.
  
Aliyev'in en yakın rakibi İsa Kamber'in oylarının ise yüzde 11'de kaldığı ifade edildi.
 
Penahov, toplam 4.4 milyon seçmenin bulunduğu Azerbaycan'da seçime katılım oranının yüzde 71'in üstünde olduğunu sözlerine ekledi.

"SEÇİM SONUÇLARINI TANIMIYORUZ"

Bu arada Azerbaycan Milli İstiklal Partisi (AMİP) ve Halk Cephesi Partisi'nin (AHCP) Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını tanımadığı bildirildi.
  
AMİP merkezinden yapılan açıklamada, ''seçimlerin demokratik koşullarda yapılmadığı, polis ve kimliği belirsiz sivil giyimli insanların baskı ve kaba güç uygulamaları altında gerçekleştirildiği'' öne sürüldü.
  
''İlham Aliyev'in Başbakan olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmasının ve Merkezi Seçim Komisyonu'nun görevi olduğu halde konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürmemesinin seçimler sürecindeki en açık yasadışı uygulama olduğu'' savunulan açıklamada, ''oy verme sürecinde de sandıklara önceden doldurulmuş toplu oy pusulası atılması, muhalefeti temsil eden gözlemci ve komisyon üyelerine baskı uygulanması ve oy verme bölgesinden çeşitli yollarla uzaklaştırılmaları, bölge yöneticilerinin oy kullanma sürecine müdahale etmesi gibi çeşitli usulsüzlüklerin yapıldığı'' ileri sürüldü.
  
Açıklamada, seçimlerin demokratik, özgür ve adaletli ortamda geçirilmediği belirtilerek, seçim sonuçlarının tanınmadığı ifade edildi.
  
Halk Cephesi Partisi de (AHCP) yayınladığı bir bildiriyle, benzeri nedenlerden dolayı seçim neticelerini tanımadıklarını bildirdi.
   
MÜSAVAT PARTİSİ ÖNÜNDEKİ GÖSTERİ
   
Öte yandan, dün gece Müsavat Partisi önünde toplanan ve polis kordonuyla çevrilen partililer, ''siyah giysili'' kalabalık bir grup tarafından güç kullanılarak dağıtıldı.
  
Görgü tanıklarının ifadesine göre, ''TSİ 23.00 sularında siyah elbiseli, iri yapılı yaklaşık 100 kişi polislerin arasından geçerek parti binası önündeki kalabalığa saldırdı. Çıkan arbedede çok sayıda partili yaralanırken, kara giysililer daha sonra parti yöneticilerine ait araçları tahrip etti.''
  
Tanıklar, saldırının bölgeyi kontrol altında tutan polis güçleri ve o sırada Müsavat Partisi merkezinde bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerin gözü önünde cereyan ettiğini kaydettiler. Görgü tanıkları, saldırganların geri çekilmesinden sonra polisin yerde yatan çok sayıda yaralıyı gözaltına aldığını kaydetti.
  
MHP MYK ÜYELERİ GÖZALTINA ALINDI   

Bu arada, seçimler nedeniyle Bakü'de bulunan MHP Merkez Yürütme Kurulu üyelerinden Atilla Kaya ve Suat Başaran'ın da aynı olay sırasında gözaltına alındığı bildirildi.
  
Yetkililer, Müsavat Partisi önünde bu akşam çıkan arbedede 10 kadar polisin yaralandığını bildirdiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle