Dünya Haberleri

DÜNYA

  Azerbaycan seçimine AGİT'ten eleştiri

  Hürriyet Haber
  16.10.2008 - 17:57 | Son Güncelleme:

  Azerbaycan'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini izleyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (AGİT/ODIHR) Gözlem grubu başkanı Büyükelçi Boris Frlec, ülkedeki seçim sürecinde kayda değer gelişmeler bulunduğunu belirterek, “Seçimler önemli bir süreç, ancak tüm demokratik ilkeleri karşılamıyor” dedi.

  Frlec, seçim gözlemlerine ilişkin açıklamasında, bu seçimlerde önemli gelişmelerin sağlandığının görüldüğünü anlatarak, “Ancak uluslararası standartları karşılamak için daha fazla çaba gerekiyor. Özellikle çoğulculuk, eşit koşulların sağlandığı ortam ve medya konularında bu gerekli” diye konuştu.

  Avrupa Parlamentosu (AP) gözlem heyeti başkanı Marie Anne Isler Beguin ise seçim günü her şeyin çok iyi hazırlanmış olduğunu gördüklerini belirterek, “Ancak önde gelen muhalefet partilerinin boykotu nedeniyle gerçek bir yarışın olmaması, gerçek bir seçim kampanyasının olmaması esef verici” ifadesini kullandı.

  Öte yandan, AGİT/ODIHR, AP ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi gözlemcileri tarafından yapılan ortak açıklamada, Azerbaycan'da dün yapılan seçimlerin önemli gelişmelerin sağlandığını gösterdiği ifade edilerek, “Ancak ülkenin uluslararası platformlarda bu alanda üstlendiği tüm sorumlulukları karşılamıyor” denildi.

  MUHALEFET İŞBİRLİĞİ MERKEZİ

  Demokratik ortamın bulunmadığı gerekçesiyle seçimlere katılmayan önde gelen muhalefet parti ve kuruluşları Müsavat Partisi, Halk Cephesi (AHCP), Vatandaş ve İnkişaf Partisi, Liberal Parti ve “Azerbaycan İçin” forumu tarafından oluşturulan Muhalefet İşbirliği Merkezi de yaptığı açıklamada, “seçimlerin uluslararası standartlara uygun olmadığı” bildirildi.

  Merkeze üye parti ve kuruluşların liderlerinin katıldığı basın toplantısında, “2008 seçimlerinde öncekilere göre siyasi faaliyet imkanlarının daha kısıtlı olduğu, bu çerçevede bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun çalışma bürolarından yoksun bırakıldığı, toplanma hürriyetinin tamamen ortadan kaldırıldığı” öne sürüldü.

  Özgür basının baskı altına alındığı, bazı gazetelerin bu baskı sonucu kapandığı ve 3 gazetecinin hala cezaevinde olduğu kaydedilen açıklamada, ülkedeki tüm televizyon kanallarının fiili olarak iktidarın destekçisi haline getirildiği savunuldu.

  Seçim yasası değişikliğinde Venedik Komisyonu'nun önerilerinin dikkate alınmadığı, tüm seçim komisyonlarında kontrolün tamamen iktidarın eline geçtiği düşüncelerinin dile getirildiği açıklamada, seçim propaganda süresinin yarıya kadar düşürülmesinin de demokratik seçimlere engel olduğu öne sürüldü.

  Oy kullanma sürecinde seçmenden kimlik sorulmaması, sandıklara çoklu oy pusulası atılması, belirli bazı grupların sandık sandık dolaşarak tekrar tekrar oy kullanması, sandık çıkışı anketi yapanların arasında çok sayıda memur bulunması gibi birçok yasa dışı, usulsüz ve şüpheli faaliyetlerin yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, “Tüm bu olanlar, 15 Ekim seçimlerinin özgür ve adil yapılmadığını söylemek için yeterlidir. Bunu dikkate alarak, Muhalefetin İşbirliği Merkezi üyesi olan partiler, adil olmayan seçim sonucunda oluşacak iktidarı halkın iradesini yansıtmayan, yasa dışı bir iktidar olarak görür” denildi.

  GUAM VE BDT GÖZLEMCİLERİ

  Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Moldova'dan oluşan Demokrasi ve Ekonomik Kalkınma Teşkilatı GUAM heyeti ise Azerbaycan'da yapılan Cumhurbaşkanı seçiminin uluslararası standartlara uygun olduğunu bildirdi.

  Heyet Başkanı ve GUAM Genel Sekreteri Valeri Çeçelaivili, heyetlerinde Gürcistan'dan iki parlamenter, Ukrayna Dışişleri Bakanlığından 3 diplomat ve Ukrayna'nın Bakü Büyükelçiliğinden 2 görevlinin yer aldığını belirterek, 31 oy kullama merkezini ziyaret ettiklerini, izlenimlerinin de “seçimlerin sakin ve hoş bir atmosferde yapıldığı, uluslararası standartlara uygun olduğu” şeklinde oluştuğunu söyledi.

  Seçimlere katılımın yüksek olduğunu kaydeden Çeçelaşvili, özellikle gençlerin katılımının önemli olduğuna işaret ederek, bunun ülkenin geleceği için büyük potansiyel anlamına geldiğini kaydetti.

  Çeçelaşvili, seçim sürecinde sonuçları etkileyecek usulsüzlük görülmediğini de söyledi.

  Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Gözlem grubu da seçimlerle ilgili gözlemlerinin olumlu olduğunu bildirdi.

  Gözlem grubu başkanı ve BDT İcra Komisyonu Başkanı Sergey Lebedev, seçim gözlemleriyle ilgili açıklamasında, seçim yasasının demokratik koşulları sağladığını, gözlem yapılması için uygun ortamın bulunduğunu kaydetti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı