GeriDünya Azametimiz bile yeter
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Azametimiz bile yeter

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin ada üzerinde ve Ege'de yarattığı gerilim için, ‘‘Türk askerinin gücünü bütün dünya bilir. Ordumuzun azameti ortada. O bile yeter. Ben onları bilek güreşine bile davet etmem’’ dedi. Karadayı, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin yıllardır aynı taktiği izlediğini ve Türkiye'yi dünyada ‘‘saldırgan bir ülke gibi gösterme gayreti’’ içine girdiğini de vurguladı. Org. Karadayı, irtica tehdidinin de ‘‘tam anlamıyla geçmediğini’’ söyledi.

İsrail Büyükelçiliğinde önceki akşam İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Shakak'ın verdiği resepsiyonda Genelkurmay Başkanı Org. Karadayı, ANAP milletvekili Kamran İnan ve bazı Türk diplomatlarında arasında bulunduğu grup ile Kıbrıs'taki gerilim üzerinde konuştu. Org. Karadayı, Kıbrıs'taki gerilim ile ilgili olarak, ‘‘Bir gerilim söz konusu değil. Rumlar ve Yunanlılar suni bir gerilim yaratıp Türkiye'yi saldırgan bir konuma sokmayı hedefliyorlar. Türkiye son dönemde dünya kamuoyunda çok iyi bir imaj edindi, böyle yaparak bunu yıkmayı hedefliyorlar’’ dedi.

BALIKÇI TEKNELERİMİZ YETER

Bu arada Kamran İnan, ‘‘Rumlar bu taktiği yıllardır sürdürüyorlar. Bunalımı tırmandırmak ve dünyanın dikkatini üzerlerine çekmek istiyorlar. Önce bunu yaratacaklar. Biz üzerine gidince de dönüp dünyaya bunları susturun diyecekler. Dikkatli olmamız gerekiyor’’ dedi. İnan, konuya esprili bir şekilde de yaklaştı ve ‘‘Kıbrıs'ı alıp oradan götürecek değiller ya. Kıbrıs bize 60 kilometre uzaklıkta. Bırakın filolarımızı, balıkçı teknelerimiz yeter’’ dedi.

Diplomasi kökeninden gelen ve meslek hayatı boyunca Rum-Yunan konularıyla yakından ilgilenen İnan, bu görüşlerini dün hükümete de aktardı ve Yunanistan ile Rumların kışkırtıcı çabalarına karşılık verilmemesini istedi.

İRTİCA TEHDİDİ GEÇMEDİ

Resepsiyon sırasında irtica tehlikesi ile ilgili görüşlerini de aktaran Karadayı, geçmişte de PKK ile ilgili olarak aynı tehdit değerlendirmesinde bulunduklarını hatırlattı. Org. Karadayı, ‘‘1985'de karakol basıldığında o zamanki hükümete bunun bir polisiye olay olmadığını anlatmaya çalıştık. Ama onlar polisiye olay gibi göstermeye çalıştılar’’ dedi. Sonuçta kendilerinin haklı çıktığını da belirten Org. Karadayı, irtica tehlikesinin de bugün için biraz azalmış gibi göründüğünü ancak ‘‘tam anlamıyla geçmediğini’’ de vurguladı.

TSK’DA HAREKETLİLİK

Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri, tüm birimlerini alarma geçirdi. Savaş uçaklarının önemli bir bölümü güneye kaydırılırken, savaş gemileri Ege ve KKTC açıklarında seyretmeye başladı. Nikiforos tatdbikatına misilleme olarak da Toros ve Kararlılık-97 adlı iki ortak tatbikat yapılacağı bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle