GeriDünya Ayşe Bıyık’a Federal Liyakat Nişanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayşe Bıyık’a Federal Liyakat Nişanı

Ayşe Bıyık’a Federal Liyakat Nişanı

Nürnberg yakınlarındaki Schwabach’ta yaşayan Ankaralı Ayşe Bıyık, Federal Liyakat Nişanı aldı.

44 yıldır Schwabahta yaşayan ve terzi atölyesi olan 62 yaşındaki Ayşe Bıyık, Belediyenin altın salonunda düzenlenen dörende Belediye Başkanı Matthias Thürauf’un elinden madalyasını aldı. Törene, Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül, Bavyera milletvekilleri Arif Taşdelen ile Helga Schmidt Bussinger’in yanı sıra çok sayıda Türkiye kökenli ve Alman davetli katıldı.
Kişiliği, yardım severliği, dostluğu, gerçekleştirdiği sosyal hizmetler ve yaptığı çalışmalarla Türklerle birlikte Almanların da sevgisini kazanan Ayşe Bıyık, Schwabach ile Kemer’in kardeş şehir ilişkilerinin başlayıp gelişmesinde büyük rol oynadı. Uzun yıllar Schwabach Uyum Meclisi üyeliği yapan Ayşe Bıyık, en son SPD’den seçilmiş, meclis üyeliği yapan ilk ve tek yabancı oldu.

Ayşe Bıyık’a Federal Liyakat Nişanı


HER TÜRK KADINI BAŞARABİLİR

Schwabach Belediye Başkanı Matthias Thürauf, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauk’un görevini devretmeden önce imzaladığı takdirname ve madalyayı Ayşe Bıyık’a verirken, onunla ilgili de bir konuşma yaptı. Başkonsolos Yavuz Kül de Bıyık’ı tebrik ederek, Almanya’da Türk kadınlarının geldiği başarılı noktaya dikkati çekti. Ayşe Bıyık, konuşmalar sırasında duygulanarak göz yaşlarını tutamadı. Mutluluğunu dile getiren Bıyık, bu başarıyı her Türk kadınının yaşayabileceğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle