GeriDünya 'Ayrılık' dizisinin mimarı da tutuklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  304
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Ayrılık' dizisinin mimarı da tutuklandı

'Ayrılık' dizisinin mimarı da tutuklandı
refid:14900046 ilişkili resim dosyası

İsrail, Gazze'ye insani yardım götüren filodaki 368 kişiyi tutuklayarak cezaevine gönderdı. Tutuklular arasında Türkiye-İsrail arasında krizine neden olan "Ayrılık" dizisinin fikir babası Hakan Albayrak da bulunuyor.

  

İsrail askerlerinin "Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası çerçevesinde Gazze'ye yardım taşıyan gemilere düzenlediği saldırıların ardından, 368 kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildiği bildirildi.

Cezaevine konulan isimler arasında Yeni Şafak gazetesi yazarı ve TRT'de yayınlanan "Ayrılık" dizisinin konsept danışmanı Hakan Albayrak ve sinema oyuncusu kardeşi Sinan Albayrak'ın da bulunması dikkat çekti.

Türkiye-İsrail arasında krize neden olan ve çok tartışılan "Ayrılık" dizisinin tanıtımında İsrailli askerler silahsız Filistinli çocukları vuruyor, ardından "ONE MINUTE" damgası ekrana geliyordu. "Anadolu Kartalı" tatbikatının iptali nedeniyle hali hazırda gergin olan Ankara-Tel Aviv ilişkilerinin daha da bozulmasına neden olan dizinin geçtiğimiz Ekim ayında TRT'de yayınlanmasının ardından, İsrail Türkiye'ye protesto notası vermişti.

368 TÜRK CEZAEVİNDE

Türkiye'nin İsrail Büyükelçiliği yetkilileri, büyük kısmı Ber Şeva'daki cezaevine nakledilen yolcular arasındaki Türk vatandaşlarının sayısının ise 368 olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı'nın Büyükelçilik yetkililerinden edindiği bilgiye göre, şu ana kadar 19 Türk vatandaşı Türkiye'ye gönderildi.

Toplam 42 ülkeden 682 kişi taşıyan yardım filosunda yerli ve yabancı yaklaşık 60 gazeteci bulunuyordu.

Gözaltında tutulanların, sınır dışı edilmelerini öngören belgeleri imzalamayanlar olduğu belirtiliyor.

İsrail devlet radyosu daha önce geçtiği bir haberde, gemideki yolculardan 480'inin gözaltında bulunduğunu, 48 kişinin ise sınır dışı edilmek  üzere olduğunu bildirmişti. İsrail basını, gemi yolcularından 610 kişinin de Ber Şeva'da cezaevinde olduğunu duyurmuştu.

"ASKERLERİMİZE LİNÇ GİRİŞİMİNDE BULUNANLAR CEZALANDIRILACAK"

İsrail, en az 9 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı baskında "askerlerine linç girişiminde bulunanların" İsrail yasalarına göre cezalandırılacaklarını açıkladı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İsrail İç Güvenlik Bakanı Yitzhak Aharanovitch, resmi verilere göre 9 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı baskında "İsrail askerlerine linç girişiminde bulunanların" İsrail yasalarına göre cezalandırılacaklarını söyledi.           

Aharonovitch, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, "Askerlerimize el kaldıran herkes, yasaların gerektirdiği şekilde cezalandırılacak" dedi.

Aharanovitch, İsrail'in bu konuda gerekli kanıtları toplamaya başladığını ve girişime dahil olanlardan bazılarının tespit edildiğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle