Dünya Haberleri

DÜNYA

  Aylan'ın halası Tima Kurdi'den yürek burkan açıklamalar

  hurriyet.com.tr
  04.09.2015 - 12:14 | Son Güncelleme:

  Bodrum sahillerine vuran cansız bedeni dünyayı ayağa kaldıran 3 yaşındaki Kobanili Aylan'ın Kanada'da yaşayan halası Tima Kurdi, ölüm yolculuğuna ışık tutan açıklamalarda bulundu. "Keşke kaçmaları için para göndermeseydim" diyen Kurdi'nin kardeşiyle yaptığı telefon görüşmesine dair anlattıkları arasında yürek dağlayan bir ayrıntı dikkat çekti. Çocuklarını ve eşini kaybeden Abdullah Kurdi'nin Galip'in en sevdiği şeyin muz olduğunu söylediğini ve "Ben şimdi kime muz alacağım" dediğini aktardı.

  Abdullah Kurdi'nin kız kardeşi olan Tima Kurdi, Vancouver'da düzenlediği basın toplantısında, çocukları Aylan ve Galip'le birlikte boğularak can veren anne Rehan'ın Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmek istemediğini ve yüzme bilmediğini söyledi.  Aylanın halası Tima Kurdiden yürek burkan açıklamalar INDEPENDENT İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

  Bir hafta önce yaptıkları telefon görüşmesini gözyaşları içinde anlatan hala Kurdi, “Sudan çok korktuğunu, bir şey olursa yüzme bilmediğini ve gitmek istemediğini söyledi" diye konuştu.

  Aylanın halası Tima Kurdiden yürek burkan açıklamalar
  Abdullah Kurdi, oğulları Aylan (solda) ve Galip ile birlikte.

  TÜM DÜNYAYI SUÇLUYORUM

  "Ölmeyi hak etmediler, hak etmediler. Daha iyi bir hayat istediler. Böyle olmamalıydı. Onların başına gelmemeliydi" diyen acılı kadın, yürek dağlayan açıklamalarına şöyle devam etti: "Dürüst olmak gerekirse Kanada hükümetini suçlamak istemiyorum. Bunun için tüm dünyayı suçluyorum."

  Aylanın halası Tima Kurdiden yürek burkan açıklamalar

  Şimdilerde kardeşine eşini ve çocuklarını gömmek üzere Kobani'ye gitmemesi için yalvardığını söyleyen Tima Kurdi, "Gerçekten çok korkuyorum. Onun için endişeleniyorum. Kobani'ye gitmemesini söyledim ama kabul etmedi" dedi.

  Aylanın halası Tima Kurdiden yürek burkan açıklamalar
  Anne Rehan Kurdi'nin ilk fotoğrafı... Çocukları Aylan (fotoğraftaki) ve Galip'le Bodrum açıklarında boğularak can veran Rehan Kurdi'nin bir fotoğrafı ortaya çıktı.

  Aylanın halası Tima Kurdiden yürek burkan açıklamalar Minik Aylan'ın son fotoğrafı


  BEN ŞİMDİ KİME MUZ ALACAĞIM


  Dün sabah kardeşiyle yaptığı telefon görüşmesini de aktaran Kurdi, "Türkiye bizim ülkemiz değil. Onlar Kobani'de doğdu ve oraya gitmek istiyorum dedi. Mezarlarının yanında kalmak ve onlara yemek ve su vermek istediğini söylüyor" diye konuştu. Hala Kurdi, aynı botta can veren 5 yaşındaki yeğeni Galip'in en sevdiği yiyeceğin muz olduğunu aktararak, babasının "Şimdi ben kime muz alacağım” dediğini ifade etti.

  Aylanın halası Tima Kurdiden yürek burkan açıklamalar

  Yunanistan'a geçmeleri için aileye parayı kendisinin gönderdiğini açıklayan Kurdi, "Görüşmede ona çok üzgün olduğumu ve para göndermemem gerektiğini söyledim. Eğer para göndermeseydim, yola çıkamazdınız dedim. O da bana kendini suçlama. Sen bize Kanada'nın bizi almasının imkânsız olduğunu söyledin dedi" şeklinde konuştu.

  Aylanın halası Tima Kurdiden yürek burkan açıklamalar

  Hala Kurdi'nin anlattıklarından çok dramatik bir detay daha ortaya çıktı. Bir kız kardeşlerinin de Türkiye'ye geldiğini söyleyen Kurdi, "Ona ne olduğunu bilmiyorum. Abdullah'tan duymuştum, bir kaçakçı ona da aynı rotayı önerdiklerini söylemiş. Fakat karşıya geçip geçmediğini ya da hâlâ Türkiye'de mi bilmiyoruz" dedi.

  Tima ve Abdullah'ın evleri bombalandıktan sonra Kobani'den kaçan bir başka kız kardeşleri daha var. O şu anda Türkiye'de. Muhammed adındaki erkek kardeşleri de ailesiyle birlikte Türkiye'de yaşıyor.

  Aylanın halası Tima Kurdiden yürek burkan açıklamalar
  Abdullah Kurdi'nin Facebook sayfasında, Şam doğumlu olduğu ve Türkiye'de yaşadığı yazıyor. Üsküdar'da çekilen bu fotoğraf da Ağustos 2014'te eklenmiş.

  Etiketler: ege , facia , göçmen , kurdi ailesi
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı