Dünya Haberleri

DÜNYA

  Aylan, Galip ve Reyhan Kurdi Kobani'de toprağa verildi

  DHA-Turan YILMAZ /ANKARA-AA
  04.09.2015 - 22:28 | Son Güncelleme:

  Kurdi ile ailesinin, Suriye'deki iç savaş ve IŞİD'den kaçmasıyla başlayan umut yolculuğunun sonu tüm insanlığı kahretti. Acılı baba Abdullah Kurdi, bugün oğulları Aylan Kurdi, Galip Kurdi ve eşi Rihan Kurdi'yi Kobani'de toprağa verdi.

  Bodrum sahiline vuran cansız bedeni tüm dünyada büyük yankı uyandıran 3 yaşındaki Aylan Kurdi ile ağabeyi ve annesinin cenazeleri bugün İstanbul üzerinden Urfa'ya oradan da Kobani'ye götürüldü. Cenazeye Kurdi ailesinin yakınları ile Kobani halkı katıldı.

  Aylan, Galip ve Reyhan Kurdi Kobanide toprağa verildi

  Cenaze namazı kılınan anne ve iki çocuğu daha sonra yan yana açılan mezarlara defnedildi. Cenaze töreni sırasında çekilen fotoğraflar ise cenazeye katılanlar tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

  4 vicdansız tutuklandı

  Aylan Kurdi (2) ve ağabeyi Galip Kurdi'nin (3) de aralarında bulunduğu 8'i çocuk 12 kişinin öldüğü faciayla ilgili organizatör oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan Suriye uyruklu dört kişi, sevk edildikleri adliyede tutuklandı.

  Suriye'de 8 ayda 2209 çocuk öldü

  SURİYE İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) Suriye'de son 8 ayda 2209 çocuğun çatışmalarda öldüğünü açıkladı. SNHR'ye göre Esad rejimi 1804, IŞİD ve Nusra 115, YPG 21 çocuğun ölümüne neden oldu.

  Aylan, Galip ve Reyhan Kurdi Kobanide toprağa verildi

  Kobani’de çiçek yoktu

  ŞANLIURFA'nın Mürşitpınar Sınır Kapısı’na giden cenaze konvoyunda AK Parti’li, CHP’li ve HDP’li vekiller yer aldı. Kobani’deki cenaze törenine ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan katıldı. Nazlıaka cenaze sonrası izlenimlerini şöyle anlattı: “Küçük Aylan’ın o cansız bedeni, belki de tüm dünyaya unuttuğu bazı değerleri hatırlattı. O minik bedenlerle birlikte insanlığın da toprağa gömüldüğü gündür bugün. Tören hüzün doluydu. Çiçek olmadığı için mezarlıklara bile plastık çiçekler konuluyordu. Çok kadın vardı. Çünkü Kobani’de erkek nüfustan çok kadın nüfus olduğu söyleniyor. Kobani'de yoksunluk ve savaşın kan kokusu hissediliyor. Dileğimiz herkesin doğduğu yerde huzur ve barış içinde yaşayabileceği bir dünya inşa etmek.”

  Ben şimdi kime muz alacağım

  ABDULLAH Kurdi’nin 20 yıldır Kanada'da yaşayan kuaför ablası Tima Kurdi (43) Aylan’ın annesi Rihan’la bir hafta önce telefonla konuştuğunu belirterek, “Bana yüzme bilmediğini, bu yolculuğa çıkmak istemediğini söylemişti” dedi. Acılı hala, yeğeni Galip’in en sevdiği şeyin muz olduğunu ve babasının “Ben şimdi kime muz alacağım” diye ağladığını anlattı.  Aylan, Galip ve Reyhan Kurdi Kobanide toprağa verildi
  *Kobani'deki cenaze töreninden yürek yakan fotoğraflar paylaşıldı

  Aylan, Galip ve Reyhan Kurdi Kobanide toprağa verildi
  *Eşini ve iki çocuğunu toprağa veren Abdullah Kurdi'yi yakınları teselli etmeye çalıştı.

  Aylan, Galip ve Reyhan Kurdi Kobanide toprağa verildi
  *Cenazeye katılan CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka paylaştığı fotoğrafa 'Her gün yeni ölüm haberleri aldıkları için mezarları önceden kazmışlar.' notunu düştü.

  Aylan, Galip ve Reyhan Kurdi Kobanide toprağa verildi
  *Sosyal medyada paylaşılan bir diğer fotoğrafta ise minik Aylan'ın aynı kıyafetlerle top oynadığı görülüyor.

  Aylan, Galip ve Reyhan Kurdi Kobanide toprağa verildi

  Aylan, Galip ve Reyhan Kurdi Kobanide toprağa verildi
  *Aylan Kurdi ile birlikte 12 kişinin cenazelerinin bulunduğu Bodrum Akyarlar Sahili'nde bugün anma töreni vardı. Törene katılan vatandaşlar büyük üzüntü yaşadı.

  Etiketler: rihan kurdi
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı