GeriDünya Aydınlar kayboluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aydınlar kayboluyor

Aydınlar kayboluyor
refid:12042130 ilişkili resim dosyası

Çin güvenlik güçlerinin katliamına sahne olan Sincan’ın merkezi Urumçi’de şimdi de Uygur aydın ve akademisyenler hedef alınıyor. Düşmanlığı tırmandırmakla suçlanan Tohti’den haber alınamıyor. Çin Dışişleri, "Bizi ilgilendirmez" diyor.

İŞTE DEHŞET FOTOĞRAFLARI

ÇATIŞMADAN İLK GÖRÜNTÜLER

ÇİN MALLARINA BOYKOT GELİYOR  

Çinli müsteşar şaşırmış!

Rabiya Kadir: Sorumlu ben değilim

İşte son gelişmeler:

Beni tutuklayacaklar

İnsan hakları konusundaki açık sözlülüğüyle tanınan Uygur ekonomist İlham Tohti’den bir süredir haber alınamıyor. Tohti’nin Urumçi’de meydana gelen olaylar üzerine polis tarafından sorgulandıktan sonra başkent Pekin’de tutuklandığı sanılıyor. Arkadaşı Huang Cancin, Tohti ile önceki sabah telefonda konuştuğunu ve Uygur arkadaşının tutuklanacağına dair resmi bildirim aldığını söylediğini aktardı. 39 yaşındaki Tohti’nin kurduğu web sitesine, Sincan yönetimi tarafından olaylara yol açan süreçte düşmanlığı tırmandırıcı yazılar yayımladığı gerekçesiyle suç isnat edilmişti. Pekin polisi ve akademisyenin çalıştığı Merkezi Milliyetler Üniversitesi, Tohti’nin nerede olduğu konusunda açıklama yapmazken, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de olağan basın toplantısında konuyla ilgili soruyu bakanlığını ilgilendirmediği gerekçesiyle yanıtlamadı. Urumçi’deki Komünist Parti yetkilileri de gösterilerin sorumlularının cezalandırılacağını, cinayet işleyen kişilerin de idam edileceğini bildirdi. Urumçi’deki kanlı gösteriler sırasında yaklaşık 1500 kişi tutuklanmıştı.

Çin: Bu bizim içişimiz

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Qin Gang, Sincan bölgesinde meydana gelen olayların BM Güvenlik Konseyi’nde ele alınması için neden bulunmadığını söyledi. Sözcü, Türkiye’nin konuyu Güvenlik Konseyi’ne götürmesi olasılığıyla ilgili soruyu yanıtlarken, bunun Çin’in iç işi olduğunu belirtti. Qin, "Ülkenin bütünlüğü, etnik dayanışma ve sosyal istikrarın sağlanması için diğer ülkelerden anlayış ve destek bekliyoruz" dedi.

Ablukaya aldılar

Urunçi’deki camiler Çinli askerler tarafından abluka altına alındı ve minarelere nöbetçiler yerleştirildi. Pazar yerleri kapatıldı. Urumçi’ye kamyonlarla gelen Çinli askerler, yürüyüş yaparak Uygurlara gözdağı verdi. Uygurlar olayları gözyaşları içinde izledi.

Daha fazla ilgi gösterin

DIŞİŞLERİ Ahmet Davutoğlu, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olaylarla ilgili olarak sürdürdüğü telefon diplomasisi çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüştü. Davutoğlu, Clinton’a Türkiye’nin Çin’de yaşananlarla ilgili hassasiyetini aktardı. Davutoğlu’nun diğer telefon görüşmelerinde de vurguladığı gibi Clinton’a da uluslararası toplumun konuya daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini ilettiği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan ’ı takdir ediyoruz

DÜNYA Uygur Kongresi (WUC), Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, isterse Rabiya Kadir’e Türkiye’ye giriş yapması için vize verilebileceğini açıklamasından memnunluk duyduğunu bildirdi.

Hürriyet’e konuşan WUC Sözcüsü Halim Seytoff, öncelikle, Türk Hükümeti’nin Uygurlar’a yönelik vahşete gösterdiği tepkiden ve konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne götürmek istemesinden memnun olduklarını söyledi. Seytoff, Erdoğan’ın açıklamasını takdirle karşıladıklarını da belirtti ve "Erdoğan’ın açıklaması Rabiya Kadir’i çok sevindirdi" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle