GeriDünya ‘Ayağa Kalk Fransa’ liderinden Le Pen’e destek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Ayağa Kalk Fransa’ liderinden Le Pen’e destek

‘Ayağa Kalk Fransa’ liderinden Le Pen’e destek

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde yüzde 4.7 oranında oy alan Ayağa Kalk Fransa (DLF) Partisi Başkanı Nicolas Dupont-Aignan, ikinci turda Marine Le Pen’i destekleyeceğini açıkladı.

FRANCE 2 televizyonunda canlı yayına katılan Dupont-Aignan, aşırı sağ aday Le Pen ile anlaşma sağladıklarını ve 7 Mayıs’ta yapılacak 2. tur seçimde Le Pen’i destekleyeceğini söyledi. Le Pen’le seçim kampanyasını birlikte yürüteceklerini belirten Dupunt-Aignan’ın olası bir Le Pen zaferinde önemli görevler alması bekleniyor.

Daha önce Le Pen ve Ulusal Cephe (FN) partisi hakkında sert açıklamaları olan Dupont-Aignan, bu sefer Le Pen’in ‘aşırıcı olduğunu fakat aşırı sağ olmadığını’ belirtti. Bağımsız aday Emmanuel Macron’un, ‘10 Hollande gücünde, medya ve finans çevrelerinin var ettiği bir aday’ olduğunu ifade eden Dupont-Aignan, Macron’a karşı Fransa’nın bağımsızlığını koruma mücadelesi vereceklerini kaydetti.

YARDIMCILARI İSTİFA ETTİ

Fransa’da ulusal bağımsızlığı savunan, Fransa’nın sembol isimlerinden eski Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’ün geleneğini sürdürdüğünü iddia eden ve Avrupa Birliği’ne (AB) mesafeli duran Ayağa Kalk Fransa Partisinin Genel Başkanı Dupont-Aignan’ın bu kararına partisinden itirazlar yükseldi.
Partinin iki genel başkan yardımcısı, Le Pen ile birlik açıklamasından saatler sonra istifa ettiklerini duyurdu. Dupont-Aignan’ın sağ kolu Dominique Jamet ve DLF’nin program sorumlusu Eric Anceau, sosyal medya üzerinden istifa ettiklerini açıkladı.

‘Ayağa Kalk Fransa’ liderinden Le Pen’e destek

İKİNCİ TURDAN ÖNCE AÇIKLAYACAK

Aşırı sağ aday Le Pen, BFMTV kanalında katıldığı canlı yayında, Dupont-Aignan’a desteğinden dolayı teşekkür ederek, “Fransa’yı seçen herkesin, vatanseverlerin büyük buluşmasında yer almaya hakkı olduğunu” söyledi. “Fransa’yı seçmek” sloganına vurgu yapan Le Pen, ayrıca birlikte çalışacağı başbakanı 2. tur seçiminden önce açıklayacağını ilan etti.
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda oyların yüzde 24.01’ini alan Macron ile yüzde 21.30’unu alan Le Pen ikinci turda yarışmaya hak kazanmıştı. İkinci tur 7 Mayıs’ta yapılacak.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle