GeriDünya Avusturya'da Başbakan Schüssel ve kabinesi istifa etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya'da Başbakan Schüssel ve kabinesi istifa etti

Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel ve kabine üyeleri bugün istifa ettiler.

Başbakan Schüssel başkanlığında toplanan kabine üyeleri, Cumhurbaşkanı Heinz Fischer'i ziyaret ederek, istifalarını sundular.

İstifaları kabul eden Cumhurbaşkanı Fischer, "eski kabinenin yeni hükumet kuruluncaya kadar görevde kalması" yönünde karar aldı.

Genel seçimin kesin sonucunun yurt dışı temsilciliklerde kullanılan 400 bin kadar oyun tasnifinden sonra takriben 9 Ekim günü belirleneceğini belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Fischer'in seçimin galibi Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) lideri Alfred Gusenbauer'e 10 Ekim günü yeni hükumeti kurma görevini resmen vermesi bekleniyor.

Bu arada Cumhurbaşkanı Fischer, seçimde parlamentoya girmeyi başaran siyasi partilerin liderlerini bugünden itibaren sırayla kabul edecek.

Fischer bugün Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) lideri Alfred Gusenbauer ve ardından da Halk Partisi (ÖVP) lideri Wolfgang Schüssel'i kabul edecek.

Cumhurbaşkanı Fischer'in yarın da aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) lideri Heinz Christian Strache, Yeşiller Partisi lideri Prof. Alexander Van der Bellen ile Avusturya'nın Geleceği İçin Birlik Hareketi (BZÖ) lideri Peter Vestenthaler'i kabul edeceği bildirildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle