GeriDünya Avusturya'da 181 Nazi savaş suçlusu aranıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya'da 181 Nazi savaş suçlusu aranıyor

Dünyadaki Nazi savaş suçlularının izini süren Simon Wiesenthal Merkezi, Avusturya'da bugüne kadar yargılanmamış toplam 181 Nazi savaş suçlusunun yaşadığını açıkladı.

2003 yılı sonbaharında başlatılan ''son şans'' operasyonu çerçevesinde 27'si Avusturya'da olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde toplam 580 Nazi savaş suçlusunun adres ve kimliklerini belirlediklerini belirten Nazi avcısı Efraim Zurof, Avusturya'da hala hayatta oldukları saptanan toplam 181 Nazi savaş suçlusunun isim listesini de federal savcılığa telim ettiklerini söyledi.

Simon Wiesenthal Merkezi Kudüs Büro Müdürü olarak görev yapan  Zurof, kimliklerini belirledikleri Avusturyalı Nazi savaş suçlularının1915 doğumlu olduklarını belirterek, 80 yaşın altındaki bu kişilerin hepsinin veya büyük bir bölümünün hala hayatta olduklarını tahmin ettiklerini bildirdi.

Son bir yıl içinde kimliklerini belirledikleri 580 Nazi savaş suçlusunun bugüne kadar yargılanmadıklarını veya çeşitli yöntemlerle yargıdan kaçmayı başardıklarını anlatan Zurof, Nazi döneminde Yahudi soykırımına katılan Avusturyalıların isim listesinin ise gerçekte 181 kişiden çok fazla olduğunu kaydetti.

''Son şans'' adını verdikleri operasyonla hala hayatta olan son Nazileri de adalete teslim edip yargılanmasını istediklerini belirten Zurof, hayatta olan Nazi savaş suçlularının kimlik ve adresleri hakkında somut bilgi verenlere, Simon Wiesenthal Merkezi olarak 10 bin dolar ödül vereceklerini söyledi.

Gazeteci-Yazar Simon Wiesenthal tarafından kurulan ve 2. Dünya Savaşı'ndan sonra dünyanın çeşitli ülkelerinde sahte kimlikle yaşamınısürdüren çok sayıda Nazi savaş suçlusunu yakalanmasını sağlayan ''Simon Wiesenthal Merkezi'' adlı kuruluşun, Avusturya, İsrail ve ABD'de büroları bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle